Fotbalisté Slovenska postoupili do osmifinále, italští mistři světa končí

Fotbalové mistrovství světa v Jihoafrické republice má za sebou další překvapení. Slovensko porazilo ve skupině F obhájce titulu Itálie 3:2 a zajistilo si postup do osmifinále šampionátu. Naopak úřadující mistři světa končí. Dvěma góly zařídil vítězství Slovensku Róbert Vittek, vítěznou branku dal střídající Kamil Kopúnek. Spolu se Slováky postoupila Paraguay, která remizovala s Novým Zélandem 0:0.

Slovenští fotbalisté slaví postup do osmifinále MS

Slovenští fotbalisté slaví postup do osmifinále MS | Zdroj: ČTK

Slováci hráli od začátku s velkým nasazením a důrazem, moc dobře si uvědomovali, že jedině výhra je udrží ve hře o postup do osmifinále. Za svou aktivitu byli Slováci odměněni ve 25. minutě, kdy Kucka přihrál Vittekovi a ten otevřel skóre.

V 67. minutě měli Italové obrovskou šanci na vyrovnání, ale brankáře Muchu zastoupil na brankové čáře stoper Škrtel. Za dalších šest minut se slovenská radost zdvojnásobila, když se po centru Hamšíka opět trefil Vittek. Devět minut před koncem dal Itálii naději Di Natale a Quagliarella dokonce vyrovnal, ale jeho gól kvůli ofsajdu neplatil.

00:00 / 00:00

Rozhovor Jana Bumby s expertem Vladimírem Táborským o slovenském úspěchu

V závěru přišel na hřiště Kopúnek, což se ukázalo jako dobrý tah, protože hned za minutu zvýšil na 3:1. Italům už se podařilo jen snížit, když skóroval Quagliarella. Jeho spoluhráč Pepe pak v posledních sekundách spálil obrovskou možnost na vyrovnání. Slováci tak mohli začít slavit překvapivý postup ze skupiny. Italové naopak skončili bez jediné výhry poslední ve skupině F.

"Sám se tomu ještě trochu divím po těch nepovedených slovenských výkonech v prvních dvou zápasech. Ale Slováci proti Itálii podali kolektivní výkon podořený dobrými individuálními výkony. A i když měli v závěru trochu štěstí, zvítězili zaslouženě, " řekl Radiožurnálu fotbalový expert Vladimír Táborský.

Slovensko - Itálie 3:2 (1:0)

Branky: 25. a 73. Vittek, 89. Kopúnek - 81. Di Natale, 90.+2 Quagliarella. Rozhodčí: Webb - Cann, Mullarkey (všichni Angl.). ŽK: Štrba, Vittek, Pekarík, Mucha - Cannavaro, Pepe, Quagliarella. Diváci: 61.000

Slovensko: Mucha - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Zabavník - Štrba (87. Kopúnek), Kucka - Stoch, Hamšík, Jendrišek (90. Petráš) - Vittek (90. Šesták). Trenér: Weiss st.

Itálie: Marchetti - Zambrotta, Cannavaro, Chiellini, Criscito (46. Maggio) - Gattuso (46. Quagliarella), De Rossi, Montolivo (56. Pirlo) - Pepe, Iaquinta, Di Natale. Trenér: Lippi

Rozhodující zápasy skupiny F na MS sledoval Jan Kaliba

Souběžně hraný duel skupiny F mezi Paraguayí a Novým Zélandem mnoho fotbalové krásy nenabídl. Jihoameričané sice svého soupeře přehrávali, ale do šance se nedostali. Vyložené příležitosti si vypracovali až ve druhém poločase, ale novozélandského brankáře Pastona nepřekonali. Paraguayi bezbranková remíza k postupu stačila, Nový Zéland se loučil bez prohry se ziskem tří bodů.

Paraguay - Nový Zéland 0:0

Rozhodčí: Nišimura - Sagara (oba Jap.), He Sang Čong (Korea). ŽK: Santa Cruz, Haedo - Nelsen. Diváci: 34.850

Paraguay: Villar - Caniza, Julio César Cáceres, Da Silva, Rodríguez - Riveros, Víctor Cáceres, Vera - Santa Cruz, Cardozo (66. Barriso), Haedo (67. Benítez). Trenér: Martino

Nový Zéland: Paston - Reid, Nelsen, Smith - Bertos, Elliott, Vicelich, Lochhead - Killen (79. Brockie), Fallon (69. Wood), Smeltz. Trenér: Herbert