Zprávy → Fotbal14. září  2016 v 21:00  

Baník ve druholigovém derby porazil Opavu 3:0. Zápas přerušilo vběhnutí fanoušků na hřitě

Maskovaní příznivci Baníku Ostrava vnikají na plochu stadionu ve Vítkovicích - Foto:  Česká televize

Maskovaní příznivci Baníku Ostrava vnikají na plochu stadionu ve VítkovicíchFoto:  Česká televize

Fanouškovská kulisa měla být největší ozdobou šlágru Fotbalové národní ligy mezi Baníkem Ostrava a SFC Opava. Právě část publika ale dojem velmi rychle pokazila. Už v 17. minutě vniklo několik desítek "fanoušků" Baníku na hřiště a zápas byl na několik minut přerušen. V jeho pokračování vstřelil Baník 3 branky a proti oslabené Opavě zvítězil.

Hráči Baníku běželi ve dvou do otevřené opavské obrany, jejich akci v 17. minutě „slezského derby“ ale přerušil hvizd rozhodčího a najednou se všichni hráči urychleně vzdálili z hrací plochy. Tu najednou obsadili jiní. 

Několik desítek většinou maskovaných návštěvníků utkání se vyhrnulo ze sektorů, kde je na Městském stadionu ve Vítkovicích umístěn kotel Baníku Ostrava, a vyběhli na hrací plochu. Do té chvíle přitom utkání doprovázela fantastická divácká atmosféra. 

Osoby na hřišti byly oděny převážně v bílém, což naznačuje jejich příslušnost k fanouškovskému táboru Baníku, některé měly žluto-zeleno-černé kukly. Těmito barvami se odlišují fanoušci z polských Katowic. 

Rozhodčí Martin Nenadál zápas okamžitě přerušil a aktéři zápasu zmizeli ze hřiště, které několik desítek vteřin patřilo „fanouškům.“ Po zásahu pořadatelské služby pak nezvaní návštěvníci hrací plochu vyklidili a po sedmiminutovém přerušení se v zápase pokračovalo. 

O výsledku rozhodlo nastavení prvního poločasu. Gólman Opavy Fendrich v něm zahrál rukou mimo pokutové území a byl vylučen. Náhradní gólman Lasák inkasoval hned z následného přímého kopu.  

Ve druhém poločase rozhodli o výhře Baníku 3:0 Mondek a Hučko. Oba se prosadili v poslední desetiminutovce. 

Zápasy Baníku s Opavou jsou tradičně velmi vyhecované. Fanoušci obou regionálních rivalů se vzájemně napadají téměř při každém vzájemném zápase. Poslední vzájemný zápas v rámci národního poháru v roce 2009 provázely výtržnosti, kvůli kterým musel rozhodčí utkání přerušit. Pořádající Opava tehdy dostala pokutu 300 tisíc korun. 

Fanouškovské skupiny obou táborů se snažily zkonfrontovat už před zápasem. Násilí v ostravských ulicích ale zabránila speciální pořádková jednotka. Jeden policista byl během zásahu zraněn. 

V ligovém zápase se letos oba kluby utkávají po 11 letech a utkání je šlágrem druhé nejvyšší soutěže. Už před zápasem bylo jasné, že padne divácký rekord druhé nejvyšší soutěže. Baník totiž vyprodal všech 12 590 vstupenek. 

Autor:  Vojtěch Man

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace