Zprávy → Fotbal8. září  2016 v 13:17  

České kluby v létě utrácely. Rekordní částky za přestupy hráčů by však neměly být pravidlem

Václav Kadlec je historicky nejdražším hráčem české ligy - Foto:  ČTK

Václav Kadlec je historicky nejdražším hráčem české ligyFoto:  ČTK

Slovenský útočník Szilárd Németh byl od roku 1997 nejdražším hráčem, kterého kdy český klub koupil. Až po devatenácti letech se v nejvyšší soutěži objevily týmy, které jsou ochotné za fotbalové umění zaplatit 35 milionů korun a více. Spíše než na nový trend a zlaté časy českého fotbalu to ale vypadá na zoufalou snahu týmů vybojovat účast v Lize mistrů, jež slibuje pohádkové odměny.

Gino van Kessel přestoupil do Slavie za 35 milionů korun, Plzeň nato získala na hostování Ergyse Kace, který je podle serveru Transfermarket.de nejhodnotnějším hráčem v české lize. A Sparta reagovala nákupem Václava Kadlece za odhadovaných 73 milionů korun. 

„Nebudu nikomu slibovat, že takové transfery budeme dělat každé přestupové okno. Částka, kterou jsme zaplatili, je mimořádná. A je to i mimořádný případ, protože Kadlec má v klubu nějakou historii,“ podotýká předseda představenstva Sparty Adam Kotalík. 

 

Sparta podle předsedy představenstva Adama Kotalíka nehodlá investovat do posil takové sumy každoročně

Vložit na svůj web

Investice Sparty byla opravdu výjimečná. Jiné kluby mají takovou sumu na svůj dvouletý provoz. I když je pro český fotbal finančně zajímavé pomoci některému z týmů k odměnám z Ligy mistrů, specialista na sportovní marketing Tomáš Janča z agentury SportBiz upozorňuje, aby tím zároveň neutrpěla sama česká soutěž. 

„Z hlediska konkurenceschopnosti je dobrý model toho, kdy pár mančaftů nevyčnívá, jak to známe třeba z českého basketbalu. Týmy jsou vyrovnané a hra o vítězství je otevřená. V Severní Americe se to snaží uměle, cíleně srovnávat různým přerozdělováním peněz a dalšími zásahy,“ vysvětluje marketingový specialista. 

Rozevírání nůžek ekonomických možností klubů je ale podle Janči nezbytné a i tím se český fotbal může přiblížit zahraničním soutěžím. 

„Co si budeme namlouvat, evropský fotbal je postavený na tom, že v něm existují bohaté i chudší kluby. Bohatší mají pořád víc peněz, a tím se nůžky rozevírají všude,“ tvrdí Janča 

V úvodních pěti ligových kolech větší finanční možnosti klubů moc poznat nebyly. Tabulku vede Zlín, který má oproti Spartě či Slavii poměrně hluboko do kapsy. 

Autor:  Martin Charvát  (mch), Radek Šamša

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace