Zprávy → Fotbal28. srpna  2016 v 19:39  

Cestování a fotografování, i to byly záliby zesnulého fotbalové vicemistra světa Tichého

Jiří Tichý ve své dílně doma v Podivíně nedaleko Břeclavi - Foto: Václav Tvarůžka

Jiří Tichý ve své dílně doma v Podivíně nedaleko BřeclaviFoto: Václav Tvarůžka

Domácí meruňkový džem, zahrádka plná záhonků s bramborami, česnekem a dalšími plodinami nebo dílna nadšeného kutila a radioamatéra. To jsou vzpomínky na reportážní návštěvy v Podivíně, rodišti Jiřího ženy Zdeny, kde se manželé Tichých v devadesátých letech usadili.

Dokud mu to zdraví dovolovalo, pomáhal Jiří Tichý s kopáním do míče i mládežníků ve Slavoji Podivín, ostatně po hráčské kariéře, kterou strávil hlavně v Červené Hvězdě Bratislava a Spartě, dělal asistenta trenéra i v pražském klubu. 

Kromě fotbalového míče to uměl s fotoaparátem, z četných fotbalových zájezdů po celém světě si kromě vzpomínek vozil i spoustu obrázků. 

 

Fotbalový vicemistr světa z roku 1962 Jiří Tichý zemřel. Bylo mu 82 let

Vložit na svůj web

Životním výjezdem byl ale ten v roce 1962 do Chile. Jiří Tichý dovedl Československo na mistrovství světa jako kapitán, ale na turnaji si zahrál až ve finále. Místo zraněného Jana Lály mu připadl úkol bránit Maria Zagalla.  

A při zájezdu do Sao Paula s Klubem přátel Josefa Masopusta v roce 2012 se s ním po padesáti letech setkal znovu. To už byl Zagallo coby hráč i trenér čtyřnásobným mistrem světa. 

„Trochu jsme zestárli. Vlasy nám oběma zbělely a už jich moc nemáme. Tenkrát ve finále jsi mi dával více prostoru, kdybys mě hlídal takhle těsně, tak byste třeba vyhráli,“ žertoval slavný Brazilec na pohovce vedle Jiřího Tichého, svého strážce ze slavného chilského finále, který se dožil 82 let. 

Autor:  Jan Kaliba  (jkb), Jakub Knoll

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace