Zprávy → Fotbal20. srpna  2016 v 07:00  

Dagmar Damková v Riu školí fotbalové rozhodčí. Získala fotku s Neymarem i českými hvězdami

Dagmar Damková na stadionu Maracaná - Foto: František Kuna

Dagmar Damková na stadionu MaracanáFoto: František Kuna

Nejen v medailových bojích můžete v olympijském Riu vidět české zastoupení mezi rozhodčími. Třeba těm fotbalovým se pomáhá zdokonalit Dagmar Damková. Na olympijských hrách působí v roli delegátky, ve vesnici se ale potkává i se samotnými sportovci.

„Je to sen. Nikdy mě to ani nenapadlo. Prostě to přišlo a je to další životní milník. Moje pracovní pozice je instruktorka rozhodčích. Připravuji tréninky a tam rozhodčí provádí modelové situace. Během toho je opravujeme a dáváme jim zpětnou vazbu a hodnocení,“ říká na stadionu Maracaná Dagmar Damková. 

Dříve šéfovala komisi rozhodčích v českém fotbale. Pak se vydala do toho světového. Známá je i jako bývalá fotbalová sudí. Sama už ale zápasy pět let nerozhoduje a ani jí to nechybí. 

 

Dagmar Damkovou zastihl na stadionu Maracaná reportér ČRo František Kuna

Vložit na svůj web

„První dva roky jsem mývala takový zvláštní pocit. Když jsem šla na večerní utkání, cítila jsem trávu a viděla osvětlení, říkala jsem si, že mi to chybí. Dnes už jsem na druhé straně. Když vidím něco, co by mělo být jinak, říkám si ‚panebože‘ a chci zasáhnout, jinak ne,“ svěřuje se funkcionářka. 

Samotný vrchol má fotbal při světovém šampionátu, na olympijských hrách není tolik na očích. I tak pro Damkovou skvělé zážitky, na dvou Hrách pískala. „V Aténách a v Pekingu. V Londýně jsem nebyla. To jsem skončila s pískáním a ještě jsem nefungovala na FIFA. A pak až tady.“ 

Chodí na semináře, povinností má hodně, shlédla hodiny záznamů z fotbalových zápasů, ale to Dagmar Damkovou neomrzí. „A je i dobře, že je jednou za 4 roky. Je možnost se těšit. Když je to každý rok, přijde vám to automatické,“ přemýšlí. 

„Když se mě olympiáda netýkala, nevnímala jsem ji. Až když jsem byla v Aténách, viděla jsem hukot okolo a říkala jsem si, že je to pěkné. Dnes je to víc o businessu. Sportovní stránka se asi trošku vytratila, ale když jsem byla v olympijské vesnici a viděla, jak se mohou sportovci potkat, je to něco úžasného,“ vypráví Dagmar Damková. 

Sama se v olympijské vesnici pohybuje a potkává se se sportovními hvězdami. „Můj úlovek je Neymar, mám s ním fotku. Nestává se často, že se potkám s Neymarem. Mám i naše, Lucku Hradeckou s Radkem Štěpánkem, Petra Koukala, Petru Kvitovou. Jsem ráda i za ně. Z Pekingu jsme měla Ronaldinha, teď mám Neymara, jedu s Brazilci,“ směje se delegátka rozhodčích fotbalového olympijského turnaje v brazilském Riu Dagmar Damková. 

Autor:  František Kuna, Vojtěch Man

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace