Zprávy → Fotbal11. listopadu  2016 v 08:20  

Duel fotbalistů USA a Mexika má nový rozměr. Trump už loni figuroval v upoutávce na vzájemný zápas

Mexiko vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA znepokojilo - Foto:  Reuters

Mexiko vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA znepokojiloFoto:  Reuters

Fotbalový zápas kvalifikace na mistrovství světa 2018 mezi Spojenými státy a Mexikem, který se v pátek odehraje v americkém Ohiu, dostává nový rozměr. Prohlásil to kapitán národního týmu USA Michael Bradley poté, co Donald Trump zvítězil v prezidentských volbách. Republikánský kandidát se totiž proti Mexičanům ostře vyhranil.

Trump během prezidentské kampaně označil Mexičany za násilníky a zločince. Zároveň pohrozil, že je nechá deportovat a na společné hranici vybuduje zeď, kterou zaplatí právě Mexiko (více k prohlášení Trumpa). 

Mexický prezident Enrique Peňa Nieto řekl, že Trump svými prohlášeními poškozuje americko-mexické vztahy. A že za zeď, již chce budoucí hlava USA postavit, Mexiko rozhodně platit nebude (psali jsme zde). 

„Všechno, co se stalo v posledních měsících, dodává zápasu nový rozměr,“ uvědomuje si před pátečním kvalifikačním utkáním na mistrovství světa 2018 s Mexikem kapitán americké reprezentace Michael Bradley. Lidé by podle něj měli respektovat demokracii, stát za novým prezidentem a věřit, že bude dělat pro zemi to nejlepší. 

Bradley zároveň doufá, že se aktuální politická situace při zápase nijak nepromítne. „Musíme se vzájemně respektovat, ať už jsme Američani, Mexičani, ženy, muži nebo děti,“ připomíná devětadvacetiletý záložník Toronta. 

Tohle je fotbal, ne politika 

Brankář Spojených států Tim Howard se nechtěl do médií vyjadřovat, nakonec ale prohlásil, že si rovněž přeje, aby se vyhrocené vztahy při utkání neprojevily. „Mexiko nám bude chtít nakopat zadky a my budeme chtít nakopat zadky jim. Tohle je fotbal, ne politika. A nemá s ní nic společného,“ míní Howard. 

Zápas je na programu v pátek v 19.45 tamního času (v 01.45 středoevropského) ve státě Ohio, které letos ovládl republikánský kandidát Trump, ale ve volbách v letech 2008 a 2012 tam vítězili demokraté. 

Dvacetitisícový stadion Mapfre Stadium však leží v Kolumbusu, kde jako v jednom z mála regionů v Ohiu lidé hlasovali pro Hillary Clintonovou. Trumpa tam porazila o téměř 26 procent (podrobné výsledky CNN). 

Rivalita mezi USA a Mexikem

Televize Fox Sports loni zařadila do upoutávky na duel Spojených států s Mexikem Trumpa. Mexičané pak USA ve finále mistrovství Severní, Střední Ameriky a Karibiku zdolali 3:2. 

Když filmař Michael Whalen v roce 2012 natáčel dokument o rivalitě USA a Mexika, musel svým tělem chránit desetiletou dívku před lahvemi, které po sobě házeli fanoušci v ochozech. 

Na bývalého amerického reprezentanta Landona Donovana při zápase v Mexico City létaly z hlediště pytlíky s močí. 

Američané mexické reprezentanty obvykle častují rasistickými pokřiky, fanoušci z Mexika při hymně USA bučí. 

Mexický gólman Oswaldo Sánchez chtěl v roce 2007 srazit k zemi amerického útočníka Eddieho Johnsona, který se běžel radovat ze vstřelené branky (video). 

O dva roky později dal asistent mexického kouče Paco Ramírez facku reprezentantovi USA Frankiemu Hejdukovi (video). 

Po posledním vzájemném střetnutí bylo zatčeno 32 fanoušků a sedmnáct jich kvůli potyčkám bylo vyvedeno ze stadionu už během utkání. 

Autor:  Radek Šamša

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace