Zprávy → Fotbal2. listopadu  2016 v 11:37  

Fotbal coby studijní obor. V Southamptonu se učil i Lotyš, který chce být prezidentem klubu

Přímo v Southamptonu se na stadionu St Mary's hraje nejsledovanější fotbalová soutěž na světě Premier League - Foto:  Reuters

Přímo v Southamptonu se na stadionu St Mary's hraje nejsledovanější fotbalová soutěž na světě Premier LeagueFoto:  Reuters

Dostat se do Arsenalu nebo Manchesteru United, to nemusí být snem jenom pro fotbalisty. Šanci mají třeba i výborní ekonomové či specialisté na marketing, výživu nebo kondiční trénink. A tohle všechno se dá v Anglii studovat v rámci specializovaných fotbalových oborů na vysokých školách, jako třeba v Southamptonu.

Vjačeslavs Morars pochází z Lotyšska. Je mu 29 let a jeho žena je také Lotyška. 

V září se jim v Southamptonu narodilo první dítě, ale poznali se v Birminghamu, kde si Vjačeslavs vydělával jako svářeč. 

Až budoucí manželka mu vnukla myšlenku dodělat vysokou školu. A když se dověděl, že se dá v Anglii studovat obor fotbal, měl vybráno. 

 

Absolventi univerzity v Southamptonu pracují pro kluby jako Manchester United, Manchester City, Arsenal, Chelsea, Tottenham či West Ham

Vložit na svůj web

„Vždycky jsem snil o tom, že se jednou stanu prezidentem nebo ředitelem fotbalového klubu. A sním o tom pořád. Proto jsem si zvolil studijní program fotbal a byznys, kde se učí o tom, jak ve fotbalových klubech fungují finance marketing, řízení provozu a podobně,“ vypráví Morars. 

Ke studiu nemusí zájemce umět hrát fotbal ani o něm nic moc vědět, i když na univerzity většinou chodí lidé s vášní pro tenhle sport. K přijetí stačí umět na potřebné úrovni anglicky a mít na to peníze. 

„Absolventi pracují pro kluby jako Manchester United, Manchester City, Arsenal, Chelsea, Tottenham či West Ham. Začínají s nimi spolupracovat již během studia a my se snažíme jim vycházet vstříc,“ říká Richard Elliott, sociolog fotbalu a profesor na univerzitě Solent v Southamptonu, kde by měla vyrůst budoucí elita anglických fotbalových funkcionářů. 

Víc uslyšíte v pořadu Zaostřeno, který vysílá stanice Český rozhlas Plus v premiéře ve středu v 15.30. Řeč bude také o vzdělávání v Česku a třeba o tom, jestli úbytek špičkových fotbalistů souvisí s nedostatkem kvalitních trenérů. 

Autor:  Jan Kaliba  (jkb), Radek Šamša

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace