Zprávy → Fotbal4. října  2016 v 17:45  

Fotbalový život v Turecku: Sivok problémy nevnímá, Pavelka kvůli nim čeká na povolení

Reprezentační záložník David Pavelka - Foto:  ČTK

Reprezentační záložník David PavelkaFoto:  ČTK

Hned dva z českých fotbalových reprezentantů dorazili na sraz před kvalifikací mistrovství světa z Turecka, tedy ze země vtažené do syrského konfliktu a zápasící aktuálně s mnoha vnitřními problémy. Na rozdíl od jedné z opor německých mistrů světa, která kvůli nestabilitě v regionu už z Turecka odešla, Tomáš Sivok i David Pavelka tam ale fotbal hrají dál.

„Nijak to nepociťuji. Myslím, že média situaci tam trošku přitahují. Žijeme tam dál. Teď jsem letěl s Danielem Kolářem a Františkem Rajtoralem z Gaziantepu. To je asi 50 kilometrů od hranic se Sýrií, a říkali, že to je v pohodě,“ říká o životě v Turecku Tomáš Sivok. 

V Turecku zažil leccos, však už tam taky hraje devátou sezonu, z toho druhou ve městě Bursa asi dvě hodiny jízdy jižně od Istanbulu. Následky letního pokusu o vojenský převrat ho ale nijak nezasáhly a nevšiml si ani změn ve vedení tureckého fotbalu, které před sezonou kompletně složilo funkce. 

 

Na život v Turecku se českých fotbalistů zeptal reportér ČRo Jan Kaliba

Vložit na svůj web

To 25letý David Pavelka je v istanbulském klubu Kasimpaşa teprve od ledna a turecká realita mu přidělává starosti. Víc než výjimečný stav, který turecká vláda v pondělí prodloužila až do ledna, ho zasáhly personální čistky na úřadech. 

„Zrovna vyřizuji trvalý pohyb pro rodinu. V Turecko je administrativa špatná a bylo dobré mít kontakty. Struktura se úplně obměnila a teď budeme čekat 5 měsíců. Lepší je necestovat, ale nechávat tam rodinu samotnou, to se mi moc nelíbí. Na letišti budeme řešit nějaké papírování,“ tuší bývalý hráč Liberce. 

Celkově se ale podle Pavelky situace vyhrocená červencovým pokusem o vojenský převrat uklidnila, takže o fotbalovém úprku z Turecka už český záložník přestal uvažovat a nevezme si tak příklad třeba z Maria Gomeze. 

Čtěte také: Koubkovi jsem za jeho prohlášení vyčinil, přiznal na srazu fotbalové reprezentace obránce Sivok

Král střelců loňského ročníku turecké ligy v létě oznámil, že se v Turecku bojí zůstat, a z mistrovského Besiktase zmizel domů do Německa, kde teď hraje za Wolfsburg. 

„Možná to pro něj byla trošku berlička. Možná chtěl z Turecka odejít za lepším a tohle měl jako alibi,“ myslí si fotbalový reprezentant David Pavelka. 

V sobotu se může Maria Gomeze osobně zeptat - oba budou na stadionu v Hamburku při kvalifikačním zápase Německo – Česko. Náš web ho odvysílá celý v přímém přenosu. 

Autor:  Jan Kaliba  (jkb), Vojtěch Man

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace