Některým fotbalovým trenérům pomáhají zahraniční stáže, jiným zkušenosti kolegů

Přesně 20 let u nás existuje Unie českých fotbalových trenérů. Koučům všech úrovní pomáhá zdokonalovat každodenní rutinu, třeba formou různých odborných seminářů. Na tom posledním přednášeli světově uznávaní experti současné trendy fotbalu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězslav Lavička

Vítězslav Lavička | Foto: Filip Jandourek

Erik ten Hag hrával sice v obraně, ale útoku rozumí jako málokdo na světě. Však si ho také před časem vyhlédl Bayern Mnichov, pro který od loňského léta jako kouč rezervního týmu pracuje.

Právě tento čtyřiačtyřicetiletý Nizozemec teď přednášel lekce moderního fotbalu českým trenérům. „Měl jsem štěstí, že když jsem studoval profilicenci, tak jsme v rámci studia byli na stáži v Bayernu. To bylo velmi přínosné,“ přiznává kouč fotbalové Sparty Vítězslav Lavička.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důležité je, aby byli fotbaloví trenéři i dobrými psychology. Hráči totiž moc dobře poznají, jestli kouč fotbalu rozumí

Právě zahraniční zkušenosti řadí čeští trenéři vysoko, pokud jde o možnosti vzdělávání. Ale stejně tak si cení, když mohou poznat metody uznávaného odborníka v Česku, ať už jako hráči, nebo třeba asistenti. Třeba právě ve Spartě o takové v minulosti neměli nouzi, pochvaluje si současný kouč plzeňské Viktorie Miroslav Koubek.

„Měl jsem výhodu, že jsem byl ve Spartě, kde jsem zažil trenéry Ježka, Jarabinského, Táborského, Rubáše. Člověk si od každého něco vezme. Určitě to byla velká trenérská jména, viděl jsem práci Zdeňka Zemana v Laziu Řím.“

Důležité je, aby hra měla systém

Třeba Romanu Pivarníkovi, nyní úspěšnému kouči pražských Bohemians pomohly dvě takové osobnosti. „Můj strýc Ján Pivarník, který trénoval v arabském světě 25 roků a vyhrál tam všechny trofeje, co mohl. A hodně mi dal Karel Brückner. Co se týče zakládání útoku, zahrávání standardek.“

Roman Pivarník se také snaží, aby vše mělo nějaký řád, však tomu už ve své trenérské kariéře leccos obětoval.

„Pracoval jsem pro národní tým Rakouska, došel jsem k věcem Klinsmannovým, k věcem, které se dělají v Americe. Německo to komplet změnilo, říkalo se, že jsou v Německu velmi dobře připravení, ale přišli lidé z Ameriky a řekli, děláte to špatně, jde to dělat mnohem lépe.“

Hráči musí trenérovi věřit

Teď jde jen o to, jak to pak pracovití a progresivní trenéři umějí "prodat" v kabině. Tam vznikají zřejmě největší třecí plochy, protože není nic jednoduššího než moderní a často nové prvky shodit. Ti, co zároveň dovedou být i dobrými psychology, mají vyhráno. Hráči totiž moc dobře poznají, jestli kouč fotbalu rozumí.

„Přináší to ovoce, takže my se sami trénovat nebudeme, to by byla hloupost a myslet si, že každý hráč to bude hrát po svém nebo že je nejchytřejší, to je také nesmysl. Ty situace, kdo kam má sběhnout, to je prostě taktika, my ji máme momentálně dobrou.“

Přiznává obránce s reprezentačními zkušenostmi a nyní hráč Bohemians Radek Šírl.

Jaroslav Plašil, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme