Zprávy → Fotbal12. listopadu  2016 v 09:10  

Postoji FIFA navzdory. Fotbalisté Anglie a Skotska se na zápas vyzdobili vlčími máky. Hrozí jim trest

Angličan Daniel Sturridge oslavuje vstřelení gólu. Na paži má pásku s vlčím mákem - Foto:  Reuters

Angličan Daniel Sturridge oslavuje vstřelení gólu. Na paži má pásku s vlčím mákemFoto:  Reuters

Fotbalové reprezentace Anglie a Skotska nejspíš čeká trest od disciplinární komise FIFA. Oba národní týmy si v pátek ve vzájemném zápase na Den válečných veteránů vyzdobily dresy černými páskami s květy vlčích máků. FIFA přitom politické a náboženské symboly a slogany nepřipouští.

Celý předprogram v londýnském Wembley s vojenským trubačem, minutou ticha za padlé vojáky a promítáním padajících květů vlčích máků na velkoplošné obrazovce byl jednou velkou vzpomínkou na válečné veterány. 

Mezinárodní fotbalová federace zopakovala, že nošení vlčích máků Anglii a Skotsku výslovně nezakázala, ani ho nepovolila. FIFA ale odkázala na sankce vyplývající z porušení pravidla o nepřípustných symbolech. 

Čtěte také: FIFA se brání nařčením britských svazů. Obléknout květ máku reprezentacím nezakázala

Proti postoji se už dříve vyslovila i předsedkyně britské vlády Theresa Mayová. „Je to nehoráznost. Než nám bude FIFA něco diktovat, měla by si zamést před vlastním prahem. Hráči chtějí uctít památku těch, kteří obětovali své životy pro naši bezpečnost, což je naprosto v pořádku,“ reagovala. 

Oběma týmům hrozí pokuta, bodový odečet nebo kombinace obou těchto trestů. Hráči Severního Irska se k akci nepřipojili a jejich černé pásky na rukou vlčí mák nezdobil. 

Fotbalisté Anglie v kvalifikaci mistrovství světa Skotsko porazili. Po výhře 3:0 vedou tabulku skupiny F a ani ve čtvrtém zápase neinkasovali. 

Autor:  Jiří Hošek  (jih),  mah

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace