Zprávy → Fotbal6. září  2016 v 12:15  

Povolení přišla hodiny před výkopem, fotbalisté Kosova pak uspěli ve své kvalifikační premiéře

První gól Kosova ve světové kvalifikaci vstřelil Valon Beriša - Foto:  Reuters

První gól Kosova ve světové kvalifikaci vstřelil Valon BerišaFoto:  Reuters

Desítky zemí ještě vůbec neuznaly jeho existenci, přesto už Kosovo hraje o účast na mistrovství světa ve fotbale. Uspělo a zaujalo hned v prvním soutěžním utkání, i když ještě několik hodin před výkopem trenéři u některých hráčů nevěděli, jestli budou moci nastoupit.

Ještě 6 hodin před zápasem ve Finsku trenéři nevěděli, jak vlastně složit základní sestavu, třeba Valon Beriša, který pak dal z penalty historicky první soutěžní gól Kosova, dostal od FIFA povolení ke startu za Kosovo jako poslední právě kolem třetí hodiny odpoledne. 

Dalších pět hráčů, včetně bývalého sparťana Shaly, jen o chvíli dříve a celkově bylo v kosovské nominaci 17 hráčů, co už v minulosti nastoupili za národní týmy jiných zemí – Albánii, Švýcarsko, Německo, Rakousko, Švédsko a Norsko. 

V takovém případě už fotbalista nesmí reprezentovat další zemi, ale u Kosova, které přijala za člena až letos v květnu, to FIFA vyhodnotila jako zvláštní situaci a udělala výjimky. 

Čtěte také: Zklamání z výsledku i z návštěvy. Reprezentanti nevyužili šance, tribunám vládl zelenobílý sektor

Kosovo navíc může i dál posilovat. Etničtí kosovští Albánci stále tvoří podstatnou část současných reprezentací Albánie nebo Švýcarska a i bez nich remizovali ve Finsku 1:1. 

Podle statistik i očitých svědků bylo Kosovo lepším týmem, hrálo svižně a s chutí. Redaktor Guardianu označit jejich hru za „báječný fotbal“. 

Zajímavé je, že penaltu pro Kosovo nařídil Slovák Ivan Kružliak, tedy rozhodčí ze země, která Kosovo stále neuznala. 

Neuznala ho ani Ukrajina a právě tam bude hrát Kosovo svůj příští venkovní zápas, ještě předtím ale 6. října zažije velkou domácí premiéru v kvalifikaci proti Chorvatsku, ovšem bude to v albánské Škodře, protože v Kosovu není žádný vhodný stadion. 

¨
Autor:  Jan Kaliba  (jkb), Vojtěch Man

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace