Zprávy → Fotbal24. září  2016 v 11:30  

Slavia může v derby ukázat, že se na Spartu dotahuje. V Plzni si přejí remízu

Jaroslav Šilhavý, trenér Slavie - Foto:  ČTK

Jaroslav Šilhavý, trenér SlavieFoto:  ČTK

Ani jeden z těch týmů českou ligu nevede, ani jeden z nich ji loni nevyhrál, přesto je beznadějně vyprodáno a derby pražských „S" zajímá i ostatní. Slavia v posledních letech dokázala Spartu porazit, i když zrovna nepatřila k domácí špičce. Ale teď se do ní zase chce přihlásit a zítřejší derby na Letné ukáže, jestli už je na to opravdu dost zralá.

„Derby je specifické, ať se kterému týmu daří víc nebo míň. I táta mi říkal, že nemůžu říct, že je nějaký favorit a je to pravda. Takový zápas se v české lize odehraje málokdy,“ upozorňuje sparťan Martin Frýdek. 

 

Slavia dotahuje Spartu i zbytek čela ligy ekonomicky, derby může ukázat, zda se jí to daří i herně

Vložit na svůj web

Zmíněný táta se jmenuje úplně stejně a v 90. letech zažíval derby proti Slavii, která tehdy byla v dobré sportovní kondici. Se Spartou rok co rok soupeřila o titul, i když předstihnout ji dokázala jen jednou. 

Teď mají v Edenu po letech úpadku zase finanční zázemí na to, aby se síly trvaleji vyrovnaly, ale před zápasem se vršovický tým do pozice favorita nehrne. 

„Přišli noví hráči a musí se zapracovat. Navíc se teď změnil trenér, takže si myslím, že právě v tom má Sparta navrch. Teď se s týmem poznáváme a budeme chtít vybrat charakterní hráče, kteří jsou silní i mentálně. Budeme věřit tomu, že tlak zvládnou,“ říká nový kouč Jaroslav Šilhavý. 

„Až v zápase se uvidí, jestli jsme se přiblížili. Za půlrok přišlo 15 hráčů, každý je specifický a potřebuje to čas. Ale myslím, že se to zlepšuje a na hře je to vidět,“ doplňuje gólman Jiří Pavlenka, který už zažil vychytanou nulu a vítězství na Letné ještě coby hráč Baníku Ostrava. 

Čtěte také: 286. derby pražských „S“ bude vyprodané. Hecují se hráči i fanoušci, sázkaři věří Spartě

Při pohledu na tabulku to zatím nevypadá, že by se vracely časy, kdy derby pražských „S" bývalo přímým soubojem o titul. Ale tabulka může klamat, protože pokud by Slavia zvládla derby i později na podzim dohrávku odloženého prvního kola v Brně, rázem by se na Spartu bodově dotáhla. 

A tak teď zbystřili i v kabině mistrovské Plzně a už neberou derby jako zápas, ve kterém jim jednoznačně nejvíc pomůže sparťanská porážka. 

„Viděl jsem slávistický zápas s Příbramí i Libercem. Přišel Jarda Šilhavý, ale hra zatím nevypadá tak, jak by všichni chtěli. Jako trenér Plzně si logicky přeji remízu,“ říká Pavel Horváth - jeden z těch, co si derby v minulosti zahráli za Slavii i za Spartu. 

To první v letošním ligovém ročníku začne v neděli o půl čtvrté náš web i Radiožurnál ho odvysílají celé v přímém přenosu. 

Autor:  Jan Kaliba  (jkb), Vojtěch Man

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace