Zprávy → Fotbal3. srpna  2016 v 18:41  

V pozadí Steauy stojí kontroverzní podnikatel. V Rumunsku ho lidé milují i nenávidí

Stadion Steauy Bukurešť - Foto: Jan Kaliba

Stadion Steauy BukurešťFoto: Jan Kaliba

Po domácí remíze 1:1 vede cesta do play-off Ligy mistrů přes Bukurešť. Fotbalisti Sparty tam dnes večer potřebují zvládnout odvetu proti Steaue - nejpopulárnějšímu rumunskému klubu, který je už víc než desetiletí hračkou výstředního milionáře.

Seděl v Evropském parlamentu, ale nedávno taky ve vězení. A tak je to u Gigiho Becaliho se vším. Zbožný muž i hrubián a korupčník. Pro jedny lidumil, pro druhé mafián. Buď ho obdivujete, nebo nesnášíte, platí tady v Rumunsku. 

Před lety dokonce kandidoval na prezidenta země, a tak ho tu zná opravdu každý, ale ne všichni o něm chtějí veřejně mluvit - jako to pro Český rozhlas udělal Adrian Costeiu z televize ProTV. 

 

Koupil Steauu Bukurešť a tím si získal spoustu Rumunů, protože tenhle klub má po celé zemi pět milionů fanoušků, říká o majiteli Steauy rumunský novinář

Vložit na svůj web

„Koupil Steauu Bukurešť a tím si získal spoustu Rumunů, protože tenhle klub má po celé zemi pět milionů fanoušků. Začínal jako pasák ovcí a teď je z něj boháč,“ říká rumunský novinář.  

„Rád se kontroverzně projevuje, často mění názory a nerad vidí ve svém týmu hráče tmavé pleti nebo ty, co nejsou pravoslavní. Teď s tím má problémy třeba Alžířan Hamrún. Ale lidi se s ním chodí fotit a tleskají mu,“ dodává. 

Tady v Bukurešti si tenhle vysloužilý pasáček ovcí postavil palác. Hned podle zlaté brány poznáte, že na svém domově opravdu nešetřil. Ale nezavírá se v něm před světem, chodí za ním chudí a nemocní a Becali jim prý často otevře dlaň, takže jeho zbožnost není jen póza. 

Čtěte také: Steaua byla pro české kluby vždycky nepříjemná, říká před odvetou kouč Sparty Ščasný

Rumunské ortodoxní církvi věnoval nejméně dva miliony dolarů a ta týden po jeho uvěznění uspořádala mši přímo za mřížemi. I Sparta už furiantství majitele Steauy pocítila. Po remíze 1:1 na Letné Becali lehce rasistickou formou pronesl, že až jeho klub Spartu vyřadí, možná z Prahy přivede záložníka Tiemoka Konatého. 

„Asi se mu Konaté líbil, což je dobře. Ale pokud chce někdo kupovat, musí i někdo prodávat,“ vzkazuje Becalimu před dnešní odvetou o miliony a o postup do posledního předkola Ligy mistrů kouč Sparty Zdeněk Ščasný. 

Utkání začne čtvrt hodiny před osmou českého času a my vám ho nabídneme celé v přímém přenosu. Snad po něm neuvidíme majitele Steauy křepčit na střeše jeho luxusního auta - právě tak totiž Gigi Becali rád slaví fotbalová vítězství. 

Autor:  Jan Kaliba  (jkb), Jakub Knoll

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace