Zprávy → Fotbal27. listopadu  2016 v 13:05  

Věděly anglické kluby o zneužívání malých fotbalistů? Asociace rozjíždí vlastní vyšetřování

Fotbal (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Fotbal (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Nezávislé vyšetřování pedofilního skandálu v mládežnických týmech zahájila anglická Fotbalová asociace. V posledních dnech vystoupilo v médiích několik exfotbalistů, které měli v 70. a 80. letech jejich trenéři pohlavně zneužívat. Obětí pedofilů mezi mladými hráči by řádově mohly být stovky.

Nezávislé vyšetřování má zjistit, jestli Fotbalová asociace, její představitelé a jednotlivé kluby o podezřeních kolem pedofilních koučů v inkriminované době věděli. 

Množí se informace, že se některé týmy snažily skandály ututlat. Podle Telegraphu jeden z klubů Premier League vyplatil bývalému hráči potají značnou sumu výměnou za to, že nezveřejní případ svého znásilnění trenérem mládežnického týmu. 

Čtěte také: Fotbalový trenér v Anglii desetiletí zneužíval mladé fotbalisty, pak si vzal sestru jedné z obětí

Britský deník uvádí, že jde o historický případ ze 70. let, o kterém se Scotland Yard dozvěděl teprve nedávno poté, co se rozvířil případ pedofilního moderátora Jimmyho Savilea. 

Telegraph odhalil, že kvůli pohlavnímu zneužívání svěřenců skončilo v Británii v posledních 10 letech za mřížemi více než 20 trenérů. Sexuální skandály se podle listu mohou rozšířit i do dalších sportů. 

Vyšetřování skandálu rozjel v emotivní zpovědi pro Guardian bývalý obránce Sheffieldu a Bury Andy Woodward, který přiznal, že byl roky zneužíván trenérem Barrym Bennellem, o necelý týden později se ozvali i Steve Walters a David White, bývalý útočník Citizens. 

Mirror na začátku tohoto týdne vydal rozhovor s bývalým reprezentantem Paulem Stewartem, který také přiznal, že byl sexuálně obtěžován, nikoli však Bennellem. Podle Guardianu se policii ozval i další bývalý fotbalista, který obvinil George Ormonda, bývalého mládežnického trenéra Newcastlu usvědčeného už v roce 2002. 

Autor:  Jiří Hošek  (jih)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace