Zprávy → Fotbal21. března  2017 v 11:50  

Větší počet účastníků MS ve fotbale přinese problémy, řekl v Praze šéf UEFA Čeferin

Prezident Evropské fotbalové unie UEFA Aleksander Čeferin - Foto:  ČTK, Michal Krumphanzl

Prezident Evropské fotbalové unie UEFA Aleksander ČeferinFoto:  ČTK, Michal Krumphanzl

Kvůli klidu a odpočinku jezdívá Slovinec Alexander Čeferin do pouště na Saharu, ale teď v Praze mluvil předseda evropské fotbalové federace o Africe i v jiných souvislostech. Tohoto kontinentu se zřejmě nejvíc dotkne rozšíření počtu účastníků světového šampionátu.

Světový šampionát byl na africkém kontinentu poprvé v roce 2010 a je také dost možné, že naposledy. Rozšíření z 32 na 48 týmů (poprvé to tak bude za 9 let) totiž významně zvyšuje nároky na pořadatelství největší fotbalové akce. 

„Nakonec jsme s rozšířením souhlasili, protože si to přály ostatní konfederace. Ale přinese to potíže. Například potřebujete 12 stadionů s alespoň padesátitisícovou kapacitou. Takové podmínky splňují tak dvě nebo tři země z Evropy. Z Afriky vůbec nikdo. Ještě tak možná Čína nebo Spojené státy,“ uvedl při návštěvě Prahy předseda UEFA Alexander Čeferin. 

 

Šéf UEFA Aleksander Čeferin navštívil Prahu. Mimo jiné promluvil i o novém formátu MS

Vložit na svůj web

„V každém případě Evropa bude mít na rozšířeném mistrovství 16 míst a my chceme, aby byla každá evropská země v jiné skupině. Protože jestli jsme opravdu dobří, jak se říká, tak potom mohou všechny evropské týmy ze základní skupiny postoupit,“ uvažoval Čeferin. 

Zatímco v rozšíření počtu účastníků světového šampionátu vidí potíže, u mistrovství Evropy mu to nevadilo. 

„Myslím, že 24 týmů jako to bylo teď naposledy, je ten správný počet. Dostane se totiž i na menší země. A loňský šampionát ve Francii byl z ekonomického hlediska nejúspěšnější v historii,“ připomněl Čeferin. Poslední evropský šampionát pořádala po delší době jen jedna země, už několik let je ale běžné, že se na organizaci velkých fotbalových akcí podílejí státy dva. A tak by to mělo být až na jedinou výjimku i v budoucnu. 

Čtěte také: Německý fotbalista Schweinsteiger míří za oceán. V MLS oblékne dres Chicaga

„Máme jasný limit – dvě země, je to vyzkoušeno, víc ne. To, co se uskuteční v roce 2020 k šedesátým narozeninám Eura, kdy se bude hrát ve třinácti evropských městech, bude velmi složité na logistiku. A už se to opakovat nebude, pokud o tom budu moci rozhodovat,“ řekl Alexander Čeferin, který také bojuje za zachování současného modelu evropských klubových soutěží. 

Tak, aby i na Ligu mistrů mohly dosáhnout kluby z fotbalově menších zemí a zároveň soutěž neztratila na prestiži. 

„Musíme si uvědomit, že pět největších fotbalových zemí přináší 86 procent příjmů a zpátky si berou jen 60 procent. Každopádně můžu říct, že něco jako Superliga nebo něco podobného nevznikne,“ uklidňoval tím veřejně i české kluby předseda evropské fotbalové federace Alexander Čeferin. 

Autor:  Jaroslav Plašil  (jpa)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace