Zprávy → Fotbal1. září  2016 v 11:15  

Vrba čekal na nulu osm měsíců, Jarolím se dočkal při svém debutu. Ale hrajeme na riziko, řekl kouč

Trenér Karel Jarolím má za sebou úspěšnou premiéru u národního mužstva - Foto:  ČTK

Trenér Karel Jarolím má za sebou úspěšnou premiéru u národního mužstvaFoto:  ČTK

Na co potřeboval předchozí trenér Pavel Vrba osm měsíců a pět zápasů, zvládl jeho nástupce hned napoprvé a za tři dny. Právě tolik času strávil Karel Jarolím po svém jmenování reprezentačním koučem s českými fotbalisty, které dovedl k vítězství 3:0 nad Arménií v jediné přípravě na kvalifikaci mistrovství světa.

Renomé si získal, zahraniční angažmá už si zkusil, šedesát mu bylo minulý týden. Na velké soudy je brzy, ale zatím se ukazuje, že Karel Jarolím coby volba v časové tísni může fungovat. 

Z národního týmu, od kterého se po nevydařeném Euru a velké obměně hráčů nic převratného nečeká, vyzařuje klid a nový kouč jeho hře dokázal bleskově vdechnout myšlenku. 

 

Je vidět, že máme inteligentní hráče a že fotbal hrát umí, hodnotil Karel Jarolím po vítězství nad Arménií

Vložit na svůj web

„Je to jednoduché. Dobře se pohybovat a získávat balony nahoře. Chtěli jsme rychle pouštět represink, což se nám dařilo,“ odhaluje střelec třetí branky Jan Kopic aspoň část šablony, podle které chce Jarolím modelovat herní tvář fotbalové reprezentace. 

„Je vidět, že máme inteligentní hráče a že fotbal hrát umí. Chceme hrát ofenzivně, i když je trochu rizikové, pochytat pak brejkové situace. Doufám, že takový fotbal je bude bavit,“ věří Jarolím. 

Pravda, bavíme se po prvním zápase proti málo kousavé a místy dost odevzdaně působící Arménii. I přesto, že taky mluví o důrazu na útočnou hru, zažil Jarolím hned při své premiéře utkání bez inkasovaného gólu. 

Čtěte také: Reprezentační trenér Jarolím má za sebou povedenou premiéru, Češi rozdrtili Arménii

Jeho předchůdce Pavel Vrba na něj čekal dva a půl roku až do přípravy s Maltou a časem se z toho stalo až kultovní téma. Jedno z těch, na které trpěl silnou alergií. 

„Každá nula by měla pomoct. Severní Irsko možná bude trošku jiný soupeř, ale myslím si, že spíš taky budou spoléhat na brejkové situace. Nechám si to projít hlavou a budu se snažit i já vybrat tým co nejzodpovědněji tak, aby to – pokud možno – bylo úspěšné,“ dodává kouč národního výběru. 

Jinak by se mohlo stát, že se klid a nadšení, které z nově tvořené reprezentace vyzařují, velmi rychle vyprchají. Cesta s cílem na mistrovství světa 2018 začne pro český tým v Praze na Letné v neděli večer. Přímý přenos duelu Česko-Severní Irsko můžete poslouchat na ČRo Sport a Radiožurnálu. 

Autor:  Jan Kaliba  (jkb), Radek Šamša

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace