Před 35 lety došlo k největší havárii jaderné elektrárny na území Československa

22. února  2012 v 16:02  
Jaderná elektrárna Jaslovské Bohunice - Foto: Ľubomír Smatana

Jaderná elektrárna Jaslovské BohuniceFoto: Ľubomír Smatana

Dnes je to 35 let od chvíle, kdy došlo k největší havárii jaderné elektrárny na území někdejšího Československa. Incident se odehrál na Slovensku v jaderné elektrárně v Jaslovských Bohunicích.

Podle náměstka předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Petra Brandejse šlo tehdy jednoznačně o chybu obslužného personálu. 

„Palivo se tehdy mohlo měnit za provozu, jaderný reaktor se nemusel odstavovat. Palivové články obsahovaly pytlík silikagelu, který bránil po dobu skladování navlhnutí paliva. Personál při výměně zapomněl pytlík se silikagelem vyndat, chladivo pak nemohlo proudilo kanálem s palivem a tím došlo k jeho přehřátí. Palivo se začalo se tavit, protavila se i trubka, která ho obklopovala a došlo k úniku a zamoření primárního okruhu radioaktivitou,“ popsal tehdejší událost Brandejs. 

 

35 let starou havárii v jaderné elektrárně v Jaslovských Bohunicích připomněl v Odpoledním Radiožurnálu náměstek předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Petr Brandejs

Vložit na svůj web

Havárie v Jaslovských Bohunicích byla zpětně hodnocena stupněm 4 na sedmibodové mezinárodní stupnici, která hodnotí závažnost jaderných havárií. 

„Tento stupeň je charakterizován jako částečné poškození paliva aktivní zóny, s únikem radioaktivity pouze do prostoru jaderné elektrárny,“ upřesnil náměstek Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Právě lidský faktor stojí podle něj za většinou havárií jaderných elektráren. 

„Může přispět i nedokonalé technické řešené, které umožní, aby se lidská chyba projevila fatálně. To je příklad i nejhorší jaderné katastrofy v Černobylu, dodal Petr Brandejs. 

Autor:  Martin Mašek  (mmk), Jiří Chum  (jch), Igor Maňour  (ima)
Pořad: Odpolední Radiožurnál s Vojtěchem Bidrmanem  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 15:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 
Záchranka - Foto: Filip Jandourek

Kam a proč vyjíždějí pražské sanitky

A podívejte se, jak dlouho jim to trvá

 
Rychlostní pasti - Foto:  ČRo

Podívejte se, kde v Praze

dostávají řidiči nejvíce pokut za rychlost

 
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas