Zprávy → Historie22. května  2012 v 09:44  

Žena šla pěšky 450 kilometrů po stopách pochodu smrti lidických žen

Koncentrační tábor (ilustrační foto) - Foto: Martin Kozák

Koncentrační tábor (ilustrační foto)Foto: Martin Kozák

Po čtrnácti dnech dnes končí pěší putování po stopách pochodu smrti lidických žen. Již podruhé jej zorganizovala Milena Městecká, která pěšky putovala z německého Ravensbrücku zpět do Česka. Jejím cílem je Nový Bor.

Milena Městecká akci uspořádala na počest pěti žen, které se po útrapách v německém koncentračním táboře Ravensbrück a útěku z pochodu smrti, na jehož konci měly být zastřeleny, vydaly na cestu zpět do Čech. 

Uprchlice putovaly bez jídla, teplého oblečení, vhodné obuvi a mapy a ve zbídačeném stavu po bezútěšných měsících prožitých za branou tábora. 

Milena Městecká ukončí pochod dlouhý 450 kilometrů dnes v odpoledních hodinách. Cílovým místem je Nový Bor na Českolipsku. Až tam ženy v roce 1945 došly, než se jich ujali vojáci a pomohli jim. 

 

Poslední etapu pochodu s Milenou Městeckou zdolala i reportérka Českého rozhlasu Šárka Škapíková

Vložit na svůj web

Milena Městecká chce akcí připomenout historii a přimět k zamyšlení. Podle ní si dnes lidé stále na něco stěžují, mají posunutá měřítka a zapomínají na historii a na to, že jejich předkové měli mnohem závažnější trápení. 

Během putování se k organizátorce připojili další lidé. V průběhu cesty neměla žádné problémy a podle svých slov potkávala jen ochotné lidi jak na německé, tak české straně. Doufá proto, že se k ní při příštím pochodu přidají další lidé. 

Autor:  Šárka Škapiková, Kateřina Kozmová
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace