Zprávy → Historie26. srpna  2012 v 16:18  

Před 20 lety Klaus s Mečiarem dohodli rozdělení Československa

Československá vlajka zůstala po rozdělení České republice - Foto: Miroslav Panuška

Československá vlajka zůstala po rozdělení České republiceFoto: Miroslav Panuška

Přesně 20 let uplynulo od okamžiku, kdy Václav Klaus a Vladimír Mečiar pod košatou lípou v zahradě brněnské vily Tugendhat domluvili podmínky rozpadu Československa.

„A k 1. 1. 1993 předpokládáme, že by vznikly republika česká a republika slovenská, jako dva státní útvary,“ uvedl Vladimír Mečiar po jednání. 

Byla to první konkrétní slova, která padla na podvečerní tiskové konferenci. Poprvé tu zaznělo jasné datum rozdělení Československa. 

 

V archivech ČRo hledal záznamy z rozpadu Československa Lubomír Smatana

Vložit na svůj web

Jinak ale předseda ODS Klaus ani šéf HZDS Mečiar žádné detaily příliš nerozebírali. 

„Jestli to mám shrnout, tak z pohledu České republiky věřím, a ODS věří, že můžeme se Slovenskem nalézt lepší vztahy, dlouhodobě trvalejší vztahy, než jsou vztahy dosavadní,“ uvedl Václav Klaus. 

26. srpnu 1992 předcházela série jednání, která nevyhnutelně vedla k rozpadu společného státu. Slovenská strana několikrát jednání odřekla, snad aby si vytvořila lepší vyjednávací pozici. Klaus s Mečiarem podepsali smlouvu po šestém kole rozhovorů. 

 

Situaci po volbách v červnu 1992 připomněl komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček

Vložit na svůj web

„Bohužel i když je mnoho lidí citově vázaných na současnou podobu, je potřeba reálně a zodpovědně říci, že není možné současný stav udržet. Setrvání v současném stavu je horší, než se postavit pravdě a vyrovnat se s ní,“ prohlásil Mečiar. 

Pod košatou lípou v zahradě vily Tugendhat si toho oba politici řekli mnoho, často ale jen mezi čtyřma očima. Mezi čtyřma očima padla i některá klíčová rozhodnutí o podmínkách rozdělení. Vladimír Mečiar sliboval, že o tom napíše paměti. Zatím se k tomu ve svých sedmdesáti letech nemá. Václav Klaus jako aktivní politik se prozatím věnuje jiným textům. 

Autor:  Ľubomír Smatana  (ľsm),  pir
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace