Zprávy → Historie20. srpna  2014 v 13:06  

Na Vyšehradě našli základy zřejmě byzantského kostela, unikátní je velikostí

Základy kostela byly nalezeny asi 150 metrů od hlavní baziliky (ilustrační foto) - Foto: Kristýna Maková

Základy kostela byly nalezeny asi 150 metrů od hlavní baziliky (ilustrační foto)Foto: Kristýna Maková

Na pražském Vyšehradě objevili archeologové základy jednoho z největších kostelů střední Evropy. Nalezeny byly zhruba 150 metrů od hlavní baziliky. Zároveň je to zřejmě nejstarší vyšehradský kostel.

Unikátnost stavby spočívá podle Ladislava Varadzina z Archeologického ústavu Akademie věd ČR ve dvou věcech - v jejím půdorysném tvaru, který odkazuje na prostředí pravděpodobně byzantské říše, a v její velikosti, protože asi o 40 procent překonává plochu rotundy svatého Víta na Pražském hradě. 

„Kostel má půdorys čtverce, ze kterého na tři strany vybíhají apsidy. Těmto kostelům říkáme trikonchy. Některé takové stavby z pozdějšího období známé jsou, a to i z Čech, ale v porovnání s touto stavbou jsou trpasličích rozměrů,“ vysvětluje Varadzin. 

 

O vyšehradském objevu mluví Ladislav Varadzin z Archeologického ústavu Akademie věd ČR

Vložit na svůj web

Nalezení základů kostela je podle archeologa skládačkou. Vše začalo v 60. letech: 

„Kdy doktor Nechvátal objevil určité úseky zdiva pod základy baziliky svatého Vavřince. V roce 2011 jsme objevili další významný kus, který umožnil navrhnout hypotetickou rekonstrukci trikonchy. A letos se nám podařilo, po určitých peripetiích při shánění peněz na výzkum, verifikovat hypotézu, položit sondu v místě hlavní východní apsidy, kde se původně nacházel oltář a s naprostou přesvědčivostí a jednoznačností apsidu objevit." 

Přímo na archeologickém nalezišti zůstanou vědci do pátku, poté budou následovat analýzy v laboratořích. 

„Interpretace nálezu bude předmětem dalšího vyhodnocení, odhadujeme to na dva roky. My nemáme žádné písemné prameny. Neznáme proto ani jeho zasvěcení, kterému světci byl zasvěcen,“ dodává Varadzin. 

Autor:  Vladimír Kroc  (vlk)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace