Velikonoční beránek i mazanec. Na Bílou sobotu končí křesťanům půst

Dnes je takzvaná Bílá sobota a večer křesťanům končí půst. Musí také uklidit obydlí, upéct velikonoční beránky i mazance a připravit se na nedělní Boží Hod velikonoční. Události celého dne ale směřují k noci, kdy vstal Ježíš z mrtvých. V tu dobu začnou velikonoční vigilie a křty dospělých.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Upečený mazanec

Upečený mazanec | Foto: Patrik Rozehnal | Zdroj: Český rozhlas

V křesťanské liturgii je Bílá sobota tak trochu zvláštním dnem. Ježíš je mrtvý a leží v hrobě.

„Bílá sobota je dnem, kdy si připomínáme, že Ježíš byl v říši zemřelých. Je to den, kdy křesťané přicházejí k božímu hrobu, což je upravená kaple, a tam se modlí,“ vysvětluje římskokatolický duchovní Jan Houkal

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Bílou sobotu končí křesťanům půst. Musí také uklidit a upéct velikonoční beránky i mazance. Významný dden připomněla Alžběta Hávová

Křesťané se až do večera postí a po celý den nejsou žádné obřady. Celodenní dění směřuje k noci.

„Začíná veliká velikonoční vigilie, velikonoční bdění – nejkrásnější, nejslavnější a nejdelší křesťanská bohoslužba. Má několik částí. Vše začíná před kostelem obřadem svěcení ohně a přípravou velikonoční svíce,“ popisuje Houkal.

Velikonoční svíce pak postupně rozsvítí potemnělé chrámy. Znovu se rozezní zvony, varhany a zazní zpěv. Noční bohoslužba trvá i několik hodin. Věřící slyší sedm starozákonních čtení, vysvětluje římskokatolický duchovní.

„Následuje epištola, evangelium a křestní bohoslužba. Této noci jsou křtění především dospělí, kteří v Pána Ježíše uvěřili. Následuje slavná mše svatá, a tím začíná celá doba velikonoční,“ dodává Houkal.

Upečený beránek | Foto: Jaroslava Holinová

Na Bílou sobotu se tradičně uklízejí obydlí. V některých krajích se lidé v tento den poprvé po zimě vykoupali.

Odkud má tento den svůj název, vysvětluje etnografka Jiřina Langhammerová:

„V raném křesťanství se v tento významný den, kdy v noci vstane Kristus z mrtvých, přijímali do církve noví křtěnci. Čistotu symbolizovala nejen voda, kterou byli poléváni nebo kropeni, ale i bílé roucho, které na sebe dostávali. Od toho název Bílá sobota.“

Na Bílou sobotu se také dokončovala výzdoba a připravovaly se velikonoční pokrmy.

Velikonoce | Foto: Český rozhlas

Naděžda Hávová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme