Zprávy → Historie13. března  2016 v 05:32  

Centrum stavitelského dědictví Plasy na Plzeňsku se otevřelo veřejnosti

V Plasech na Plzeňsku byla zahájena první návštěvnická sezona Centra stavitelského dědictví - Foto:  ČTK

V Plasech na Plzeňsku byla zahájena první návštěvnická sezona Centra stavitelského dědictvíFoto:  ČTK

Začíná první sezona v Centru stavitelského dědictví Plasy na Plzeňsku. Je to v Evropě jediné tak obsáhlé a prostorné muzeum, které seznamuje návštěvníky s různými stavitelskými styly i technologiemi. Dnes tam budou navíc návštěvníci moci zavítat bez placení vstupného.

Mezi budovami bývalé sýpky, někdejšího pivovaru a zdmi dávné klášterní zahrady se ozývají nejenom hlasy návštěvníků, ale i zvuky sekyrky a dláta. V teď už neexistujících stájích totiž provozuje tesařskou dílnu Petr Růžička. 

Je známý tím, že vytváří funkční dřevěné repliky historických strojů. Pro expozici Národního technického muzea na dvoře před stájemi vyrábí zhruba čtyřsetkilovou repliku středověkého beranidla. 

I tak rozměrný exponát se do Centra stavitelského dědictví vejde, podle ředitele Muzea architektury Martina Ebela je areál velký asi jako strahovský stadion. Podobné centrum navíc v Evropě nenajdete. 

 

Na zahájení sezony unikátního Centra stavitelského dědictví na Plzeňsku zavítala redaktorka Michaela Vetešková

Vložit na svůj web

„Je to zastavená stavba, takže je vidět do konstrukcí tam, kde měly být neviditelné, zakryté dalšími stavbami. A v tom je to pozoruhodné,“ říká Ebel. 

Vedoucí centra stavitelského dědictví Pavel Kodera považuje areál za učebnici architektury. 

„Nenašli jsme nikde ve světě projekt v takové komplexitě. Z tohoto hlediska jsme unikátní, kdy propojujeme mezi sebou expozici stavitelství s dílnami starých řemesel, knihovnou, studijním depozitářem a stavitelskými výstavami,“ dodává Kodera. 

Národní technické muzeum Praha převzalo budovy bývalého hospodářského zázemí kláštera v roce 2008. Projekt stál 330 milionů korun. 

Centrum stavitelského dědictví v Plasech – na snímku je depozitář s referenční sbírkou stavebních prvků v budově pivovaru - Foto:  ČTK

Autor:  Michaela Vetešková  (miv)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace