Zprávy → Historie7. srpna  2012 v 13:44  

Archeologové chtějí v Peru vyzkoušet novou technologii mapování povrchu

Na neschůdných svazích peruánských kaňonů je stále nejspolehlivějším dopravním prostředkem osel - Foto: Pavla Jazairiová

Na neschůdných svazích peruánských kaňonů je stále nejspolehlivějším dopravním prostředkem oselFoto: Pavla Jazairiová

Archeologové v Peru chtějí zkoumat terén pomocí bezpilotních strojů s kamerou. Nová technologie, kterou vymysleli odborníci z americké Vanderbildtovy univerzity, urychlí archeologické mapování lokalit až o několik let. Archeologové chtějí novou metodu vyzkoušet ještě tento měsíc na peruánské lokalitě Machu Llacta. Výsledkem by měla být trojrozměrná mapa terénu.

Co to vlastně Machu Llacta je, přibližuje odborník na Jižní Ameriku, etnolog Mnislav Zelený. 

„V kečuánštině název znamená Stará vlast. Místo se nachází vysoko v peruánských Andách. Španělští kolonisté ho tehdy chtěli využít, a proto tam přemístili přes milion indiánů. Záhadou zůstává, proč v průběhu 15. století bylo toto město zcela vylidněno a opuštěno,“ říká etnolog. 

Ochrana archeologických lokalit v Peru je prý velmi problematická, potvrzuje Mnislav Zelený. 

 

O archeologických výzkumech v Peru mluví etnolog Mnislav Zelený

Vložit na svůj web

„Například pro složitou topografii Peru a také proto, že prakticky kam kopnete, tam něco naleznete. Archeologické objekty jsou chráněny státem, ale ne ty nenalezené, proto řemeslo vykradačů hrobů stále kvete, už po pět století. Vždy jsou o něco vpředu, takže nevykradený hrob se téměř nenajde,“ vysvětluje odborník. 

V Peru se nachází také náhorní planina Nazca se známými geoglyfy, které jsou od roku 1994 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Každoročně sem zavítá kolem 80 tisíc turistů. K čemu tyto gigantické obrazce měly sloužit, není zatím přesně jasné, teorií ale existuje celá řada. 

„Nazca, to je nekončící mystérium. Celá oblast je možná obrovským zvěrokruhem či kalendářem jako součást kosmogonie a staré atronomie. Mohou to být také kopie vesmírných těles, tmavých skvrn mezihvězdného prachu v Mléčné dráze,“ vyjmenovává některé z možností Mnislav Zelený. 

Autor:  Helena Berková  (hbe), Maňourová Anna
Pořad: Svět o jedné  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace