Zprávy → Historie20. listopadu  2016 v 17:00  

Jak zachránit život staré knize? Restaurátor ji hýčká i dva měsíce

V Moravské zemské knihovně se snaží zachránit knihy starým způsobem (ilustrační foto) - Foto: Khalil Baalbaki

V Moravské zemské knihovně se snaží zachránit knihy starým způsobem (ilustrační foto)Foto: Khalil Baalbaki

Téměř sedmdesát tisíc starých svazků knih má ve svých sbírkách brněnská Moravská zemská knihovna. Některé z nich jsou léty velmi poškozené. Než se dostanou zpátky do půjčoven, i když už třeba jenom do těch pro odborníky, projdou většinou rukama knihovního restaurátora Svatopluka Ryšky. Na záchraně jedné knihy pracuje obvykle čtrnáct dní, někdy ale i dva měsíce.

Velké množství starých knih má ve svých skladech Moravská zemská knihovna.  

Svatopluk Ryška je tu jediným restaurátorem. Před sebou má velkou poničenou latinskou knihu z 15. století. Jsou na ní stopy bláta, stránky jsou slepené nebo potrhané. „Zásah začíná od čištění, přes opravu jednotlivých poškozených složek, přes dolití papírovinou, vyčištění potahu a poté si přidají desky a potah se vrátí zpět,“ popisuje. 

„Naším úkolem je knihu zachránit, ochránit ji pro budoucí časy a snažit se zachovat stejnou technologii výroby, jakou kniha byla kdysi svázána,“ popisuje restaurátor. 

Ryška dlouhé dny pracuje na jedné knize. Sám ale neví, co v nich je napsáno. „To bych musel umět starou němčinu, latinsky, řecky, francouzsky. I kdybych je uměl, tak bych ale neměl čas si to přečíst. I když to jsou jistě zajímavé informace. Spíš by mě to zdržovalo," vysvětluje. 

Knihy jsou nejčastěji poničené na hřbetě. Za rok jich restaurátor opraví na 200. Po opravě některé z nich putují to studovny, kde si je mohou návštěvníci prohlédnout. 

Autor:  Václav Benda

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace