Mezi nositeli nejvyšší americké vojenské pocty je i pražský rodák Leopold Karpeles

2. června  2012 v 17:28  
Pražský rodák Leopold Karpeles je držitelem nejvyššího vojenského vyznamenání Spojených států - Foto:  The Jewish Historical Society of Greater Washington

Pražský rodák Leopold Karpeles je držitelem nejvyššího vojenského vyznamenání Spojených státůFoto:  The Jewish Historical Society of Greater Washington

Mezi nositeli nejvyššího amerického vojenského vyznamenání byl pražský rodák. Jak zjistil zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu, jmenoval se Leopold Karpeles a medaili cti dostal za války Severu proti jihu. Je to první známý nositel tohoto vyznamenání, který byl z českého území. Potvrzují to i odborníci z českého Vojenského historického ústavu.

„Narodil se v roce 1838 a jmenoval se Leopold Karpeles,“ říká Wendy Turman, archivářka Židovské historické společnosti ve Washingtonu. 

O jeho životu v Česku se toho moc neví. Do Spojených států se Leopold dostal jako mladý chlapec zřejmě až po roce 1848. Lze soudit, že šel do učení, protože jeho starší bratr Emil obchodoval v přístavním městě Galveston v Texasu a Leopold u něj po příjezdu do Ameriky pracoval. 

 

Informaci, že mezi nositeli americké Medaile cti, je i rodák z Prahy, vypátral zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka

Vložit na svůj web

Když bylo Leopoldovi asi 23 let, odešel po vypuknutí občanské války na sever do státu Massachusetts. Podle vzpomínek jeho dcery proto, že se mu příčilo otroctví a chtěl proti němu bojovat. Texas byl totiž jižanský stát, který chtěl otroctví zachovat. 

Leopold Karpeles bojoval v americké občanské válce na straně Severu tak statečně, že dostal nejvyšší vojenské vyznamenání Spojených států. Jako vlajkonoš se vyznamenal hned v několika bitvách, hlavně ale v Bitvě v divočině ve Virgínii u Spotsylvánie v roce 1864. Tam podle oficiální citace důvodu pro vyznamenání výraznou osobní statečností a neohrožeností přispěl k tomu, že se celý jeden pěší pluk armády Severu neobrátil na bezhlavý útěk. 

Může za to špatný záznam 

O původu Leopolda Karpelese se dosud nevědělo zjevně kvůli nepřesnému záznamu, protože i když je v židovském archivu zapsaný jako rodák z Prahy, na oficiálním seznamu nositelů Medaile cti je vedený jako rodák z Maďarska. 

Existují dvě možná vysvětlení: buď se v záznamu Uhry ocitly jako zkratka Rakouska-Uherska, protože v angličtině je jen jedno označení pro Maďarsko a Uhry, nebo se opravdu mohl Leopold narodit v Maďarsku, ale jeho rodiče tam mohli být jenom přechodně třeba za sezónní prací. 

V každém případě potom vyrůstal v Praze a sám Prahu jako místo původu označoval. 

Celou reportáž si poslechněte v Zápisníku zahraničních zpravodajů, nově v neděli v 9 hodin ráno na Radiožurnálu. 

Autor:  Vít Pohanka  (vpo), Matěj Skalický
Pořad: Víkendový Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota–neděle 14:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Dukla - Liberec - Foto: Michal Jindra

Celý zápas v přímém přenosu

poslouchejte na tomto webu

 
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 
Hradec Králové - Plzeň - Foto: Michal Jindra

Celý zápas v přímém přenosu

poslechněte si na tomto webu

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas