Před 140 lety se narodil Tomáš Baťa. V podnikatelské tradici nyní pokračuje jeho pravnuk

Geniální podnikatel a jeden ze symbolů prvorepublikové prosperity a demokracie Tomáš Baťa by dnes oslavil 140. narozeniny. Slavnou obuvnickou firmu založil se svými dvěma sourozenci ve Zlíně v roce 1894, kdy mu bylo 18 let. V meziválečném období šířila slávu českých ševců po celém světě. Dnes v 25 zemích vyrobí kolem 150 milionů párů bot ročně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Baťa, socha v Otrokovicích

Tomáš Baťa, socha v Otrokovicích | Foto: Andrea Kratinová

„Vždycky devadesát devět, to byl výborný nápad,“ chválí Thomas Archer Baťa nápad svého pradědečka končit ceny bot devítkou. Sám pokračuje v rodinné tradici, působí ve vedení firmy a z úcty k předkům se snaží učit česky.

„Poslední čtyři roky jsem pracoval v Jižní Americe, teď budu hodně v Česku. Myslím, že jméno Baťa nese dědictví, na které musím být hrdý, ale zároveň je velmi těžké být jako náš pradědeček.“

Zásluhou jeho pradědečka Tomáše Bati vyrostl ve Zlíně prosperující podnik, který - jak se říkalo - obouval svět.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proslulý podnikatel a zakladatel světoznámé obuvnické firmyTomáše Baťa se narodil před 140 lety. Jaký je jeho odkaz zjišťoval Jaroslav Skalický

„Nebojme se budoucnosti! Polovina lidí na světě chodí bosa. To vidíme nejlépe, jak málo jsme dosud vykonali a jak ohromná očekáváme všechny ševce tohoto světa,“ povzbuzoval Tomáš Baťa své zaměstnance, když se vrátil z obchodní cesty do Indie.

V podniku mimo jiné zaváděl originální metody řízení, založil Baťovu školu práce, vychovával si manažery a spolu s firmou budoval i město Zlín, kde postavil domky pro dělníky i nemocnici.

„Dokázal přinést svému kraji a svým, jak tomu říkal, spoluzaměstnancům, perspektivu,“ říká Pavel Hajný, který nedávno vydal knížku Tomáš Baťa zblízka.

„Byl velice přísný a málo mu pomáhalo, že byl velice přísný i na sebe. Šel lidem příkladem, což bylo, myslím si, pro mnoho zaměstnanců spíše k jejich úkoru. I přesto ho ti lidé milovali a strašně si ho vážili. Jeho uznání něco znamenalo.“

V roce 1932 Tomáš Baťa tragicky zahynul v letadle. Byl na cestě do Švýcarska, kde měl otevřít novou pobočku firmy.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme