Zprávy → Historie8. října  2016 v 06:00  

Sokol si připomíná Památný den, 8. října 1941 gestapo zatklo na 1500 jeho členů

Na sletu v roce 1938 sokolové vyjádřili odhodlání bránit vlast proti nacistickému Německu (ilustrační foto) - Foto: Martin Svozílek

Na sletu v roce 1938 sokolové vyjádřili odhodlání bránit vlast proti nacistickému Německu (ilustrační foto)Foto: Martin Svozílek

Před 75 lety nacisté v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava rozpustili tělovýchovnou organizaci Sokol. Příkaz podepsal zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, jen 10 dnů poté, co se stal jeho neomezeným vládcem. Předcházela tomu rozsáhlá razie, při které gestapo v noci na 8. října 1941 pozatýkalo 1500 sokolských činovníků. Němci je uvěznili v Terezíně a odtud většinu deportovali do Osvětimi.

Na sletu v roce 1938 sokolové vyjádřili odhodlání bránit vlast proti nacistickému Německu. Slavná prostná s názvem Přísaha republice cvičilo najednou na strahovském stadionu 30 tisíc mužů. 

Spousta z nich se opravdu zapojila do odbojové činnosti. Mezi nimi i Karel Evald. 

 

Sokolka Dagmar Evaldová vzpomíná na svého otce, který se aktivně zapojoval do odbojové činnosti

Vložit na svůj web

„Byl 8. říjen a zatýkali sokoly. Samozřejmě si pro tátu zase přišli. A pak se nějakým zázrakem stalo, že propustili pár sokolských vězňů z Terezína a on byl mezi nimi. To bylo takové nadšení, že je táta doma,“ vzpomíná jeho dcera, Dagmar Evaldová. 

„I když zavřeli Sokol, tak on měl družstvo dorostenců. Ti k němu chodili a to se se zavřeli v tátově pokoji, a kdyby se někdo ptal, tak to jsou moji kamarádi a slavíme něčí narozeniny. Nějakou takovou blbost jsem měla říct,“ vypráví. 

Celkem třikrát gestapo Karla Evalda zatklo a propustilo, po čtvrté se už ale nevrátil. 

„Táta říkal, tentokrát se nevrátím před koncem války. A kdybych se nevrátil vůbec, tak nezapomeň, že jsem z tebe chtěl mít opravdovou sokolku,“ dodává Dagmar Evaldová. 

Čtěte také: Sinfonietta, cvičení i vztahy. Před 90 lety měli sokolové slet prvně na stadionu na Strahově

Tak, jak slíbila svému otci, zůstala paní Evaldová Sokolu věrná. Přihlásila se k němu hned po válce a znovu v roce 1990, kdy se podílela na obnově Sokola, zakázaného na začátku 50. let komunistickým režimem. 

„Sokol není jenom tělocvik, pro nás je mementem Masarykovo. Nebýt Sokola, nebylo by legií, nebýt legií, nebylo by republiky. Je to něco zavazujícího, musíte všechno dělat pro to, aby myšlenka nezahynula.“ 

Autor:  Jaroslav Skalický  (jas)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace