Zprávy → Historie20. března  2016 v 00:50  

‚Soudce kat‘, komunistický prokurátor Vaš, by oslavil sté narozeniny

Obětí Karla Vaše byl i generál Heliodor Píka (na snímku uprostřed) - Foto:  Archiv ČRo

Obětí Karla Vaše byl i generál Heliodor Píka (na snímku uprostřed)Foto:  Archiv ČRo

Před sto lety se narodil Karel Vaš, nechvalně známý komunistický prokurátor. V politických procesech na přelomu 40. a 50. let minulého století navrhl stovku rozsudků smrti. Ve 12 případech je soud potvrdil. Horlivý vojenský prokurátor a oddaný služebník strany se podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu významně podílel například na justiční vraždě generála Heliodora Píky.

Československý legionář a člen nacistického odboje Heliodor Píka byl ve vykonstruovaném procesu vedeném Vašem, kterému přezdívali soudce kat, odsouzen za velezradu k trestu smrti oběšením. 

 

Komunistickému prokurátorovi Karlu Vašovi by bylo 100 let. Podílel se na justiční vraždě Heliodora Píky, sám se trestu vyhnul

Vložit na svůj web

„Trest, který dostal, vyměřoval soud. Já jsem na to neměl vliv, já jsem jen jako vyšetřující orgán konstatoval jeho činnost,“ obhajoval Karel Vaš odsouzení Píky v rozhovoru pro občanské sdružení Post Bellum v roce 2007. 

Ani v té době Vaš Píkovu vinu nezpochybňoval. „Píka špionážní činnost doznal dokonce při hlavním přelíčení, v protokole je to napsáno. Byl vinen, o tom nepochybuji. Měl dvojí tvář. Jednak to byl profesionální důstojník, zasloužil se o budování armády a tak dále. Na druhé straně zradil,“ řekl Vaš. 

I Vaše nakonec komunisté odsoudili 

Stál si za svým, přestože paradoxně on sám byl za války vězněn v sovětských lágrech a na začátku 50. let se dokonce stal obětí komunistické justice. Kvůli údajné špionáži a velezradě dostal doživotí. Amnestie mu trest snížila na 25 let, odseděl si čtyři roky. 

Polistopadová spravedlnost sáhla na Karla Vaše v roce 2001. Byl obviněn z trestného činu vraždy a dostal sedm let vězení nepodmíněně. Vrchní soud ale rozsudek zrušil z důvodu promlčení. 

„Vrchní soud to vyřešil šalamounsky. Tak šalamounsky, že jsem teď tady na svobodě. Nejvyšší návladní prohlásil, že to bylo špatně žalováno. Že jsem měl být žalován jako válečný zločinec. Proti tomu se nedá nic dělat a hotovo,“ komentoval zrušení rozsudku Vaš. 

„Takže ten ústav dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu musel utřít pusinku,“ vysmál se Vaš spravedlnosti. 

Historik: Zrušení rozsudku bylo nestoudné 

Podle historika Jana Kalouse z Ústavu pro studium totalitních režimů bylo zrušení rozsudku Vrchním soudem nestoudné. 

„Karel Vaš patří k tomu nejhoršímu zosobnění teroru 50. let. Tomu, co je ztělesňováno šíleným násilím na lidech, kteří byli donuceni vypovídat před soudem, hrát v procesech trapné divadlo,“ říká Kalous. 

Procesy podle Kalouse probíhaly v režii komunistické strany a sovětských zpravodajců. „Vaš nikdy o své roli v politických procesech nepochyboval. Vždycky stál za tím, že konal, co bylo správné, a hájil to až do posledních dnů svého života,“ dodává Kalous. 

Karel Vaš zemřel v roce 2012 ve věku 96 let. 

Související weby

Paměť národa: Karel Vaš

Autor:  Jaroslav Skalický  (jas),  dab

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace