Zprávy → Historie18. srpna  2012 v 19:06  

Ukázky bojů z období mobilizace v roce 1938 přilákaly 22 tisíc lidí

Návštěvníci akce Cihelna 2012 shlédli Králíkách ukázku historického boje na téma mobilizace v roce 1938 - Foto:  ČTK

Návštěvníci akce Cihelna 2012 shlédli Králíkách ukázku historického boje na téma mobilizace v roce 1938Foto:  ČTK

Obrana Československého pohraničí a mobilizace armády v roce 1938 byla hlavní témata letošní vojenskohistorické akce Cihelna 2012 v Králíkách na Orlickoústecku. Do programu bylo zapojeno více jak dvě stě vojáků v dobových uniformách a desítky kusů vojenské techniky.

Stupňující agrese německých nacionalistů v pohraničí vrcholí v září 1938, kdy Adolf Hitler svým projevem přímo vyzývá k agresi vůči českému obyvatelstvu. Československá armáda proto mobilizuje víc než jeden milion vojáků. 

Mnichovská dohoda světových velmocí ale ustupuje požadavkům Německa a československá vláda se pod tlakem vzdává části území – Sudet. 

 

Reportáž Jiřího Flídra z vojenskohistorické akce Cihelna 2012

Vložit na svůj web

Dobovou rekonstrukci předvedli na Cihelně dobrovolníci, kteří se vojenské historii věnují, jak sami uvádějí, řadu let. 

„Nacházíme se v polním táboře československé armády. Zde jsme založili stanový tábor, je to myslím si, že velký tábor, který tu nikdy nebyl; dobové zbraně, je tu i dobová kuchyň rakousko-uherská.“ 

Ukázka historického boje na téma mobilizace v roce 1938 v Králíkách - Foto:  ČTK

Ukázka historického boje na téma mobilizace v roce 1938 v KrálíkáchFoto:  ČTK

„Tady stojíme u velitelského stanoviště, stůl, židličky, psací stroj pro písaře, polní telefon a kousek dál je polní obvaziště,“ popisuje jeden z účastníků. 

Mezi ostatními nadšenci jsou i Zdeněk a Jan Hlavatí ze Zábřehu na Moravě, kteří dokonce přijeli vlastní vojenskou tatrovkou. 

„Toto je Tatra 57-K, a když jedeme šedesátkou, tak ten zvuk je pěkný. Dovede jet i osmdesát a to už vidíte, že to trápíte. Takže určitě těch osmdesát, devadesát dokáže jet.“ 

O kousek dál je tábor německé armády a již na pohled vypadá hodně realisticky. Podle velitele tábora jsou právě na detaily kladeny velké požadavky. 

Návštěvníci akce Cihelna 2012 shlédli Králíkách ukázku historického boje na téma mobilizace v roce 1938 - Foto:  ČTK

Návštěvníci akce Cihelna 2012 shlédli Králíkách ukázku historického boje na téma mobilizace v roce 1938Foto:  ČTK

„Co se týče německého stanového tábora, tak tam je už několik let kladen důraz právě na dobovost, v celém táboře jsou vyloučeny veškeré nedobové prostředky. To znamená cokoliv plastového, jakékoliv látky, které v té době nebyly, jakékoliv nádoby, které v té době nebyly,“ dodává velitel. 

Ukázky bojů vztahujících se k roku 1938 si v Králíkách dnes nenechalo ujít asi 22 tisíc lidí. 

„Vidíme příjezd kolony německé armády, která projíždí vesnicí, závoru ale už jim nezvedají naši vojáci, nýbrž příslušníci sudetoněmeckého Freikorpsu. Vojáci, a vůbec jim to nezávidím, situaci, kdy museli předávat to, co chtěli bránit, to, co chtěli hájit, a to, v co věřili,“ komentuje dění na bojišti místní hlasatel. 

V jedné z ukázek si návštěvníci mohli dokonce vybrat, kdo vyhraje; zda československá nebo německá armáda, nebo jestli bitva skončí patem. V neděli budou moci zájemci navštívit muzeum čs. opevnění v Králické pevnostní oblasti a Vojenské muzeum Králíky.
 

Autor:  Jiří Flídr  (FLY)
Pořad: Víkendový Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota–neděle 14:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace