Zprávy → Historie17. května  2012 v 17:25  

V Lidicích na Kladensku se stupňuje odpor proti projektu Rozeznění

Památník Lidice - Foto: Petr Stehlík, Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Památník LidiceFoto: Petr Stehlík, Creative Commons Attribution 3.0 Unported

V Lidicích na Kladensku se stále silněji ozývají hlasy proti projektu Rozeznění. Projekt označovaný jako audiodrama, připravuje už téměř dva roky občanské sdružení Sonosféra. Chce připomenout autentický život v Lidicích před jejich zničením nacisty. Umělecká podoba díla se ale místním příliš nelíbí. Dali to najevo i při dnešní prezentaci.

Obyvatelům Lidic se nelíbí hlavně umělecká podoba díla, a to i přesto, že ji autoři již od počátku avizovali. Hlavní spor je o to, že se v nahrávkách objevují fabulace a vymyšlené části příběhu, které přitom mají reálný základ ve vzpomínkách původních obyvatel Lidic. 

Několik pamětníků života původní obce ale stále žije a jejich potomci dnes dokonce autory obvinili, že těm starým lidem chtějí vzít vzpomínky a vyprávět příběhy, které se mohly odehrát úplně kdekoliv. Chtěli by, aby dílo bylo spíše dokumentární. 

 

Prezentaci zvukového projektu přímo v Lidicích sledovala reportérka Jana Káninská

Vložit na svůj web

Na dnešní prezentaci zazněl ale na druhou stranu hlas lidického občana Františka Koláře, který se autorů i projektu zastal s tím, že na pietním území stejně lidé venčí psy, takže pieta je již dávno narušena. 

Autoři projektu, kterými jsou manželé Faltýnkovi, mají za to, že došlo k nedorozumění. Od začátku říkali, že součástí jejich audiodramatu bude fikce. Navíc scénář nahrávek dávali pamětníkům ke schválení a snažili se zapracovat jejich připomínky. 

Lenka Faltýnková má za to, že problémy odstartovala zmínka o kontroverzním lidickém občanovi Kubíkovi, který byl původně zmíněn jako vlastenec, přitom byl podle pamětníků členem nacistické organizace. Tyto údaje teď dokonce prověřují historici. 

Autoři momentálně nevědí, co s projektem bude dál. Jasno do toho nevnesl ani Památník Lidice. Žádný z jeho zástupců ne dnešní prezentaci nepřišel. 

Autor:  Jana Káninská
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace