Zprávy → Historie5. března  2016 v 06:39  

V Rusku ožívá Stalinův kult, od smrti diktátora uplynulo 63 let

Josif Vissarionovič Stalin (archivní foto) - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Josif Vissarionovič Stalin (archivní foto)Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Pátý březen je dnem oficiální smrti sovětského diktátora Josifa Vissarionoviče Stalina. Tyran gruzínského původu ve skutečnosti zemřel o několik dnů dřív, ale tehdejší sovětské politbyro tuto informaci tajilo, jako ostatně mnohé z toho, co Stalin za svůj život napáchal. V současném Rusku ale Stalinova obliba opět roste.

21. srpen minulého roku. Letní amfiteátr v Sevastopolu, na okupovaném Krymu. „Vraťte nám Stalina, je to náš generalissimus a má stát nad Sevastopolem. Ať Stalin, jasný sokol, hledí na Sevastopol, a nepřátelé nám dají pokoj," zpívá na pódiu estrádní pěvec Sergej Kuročkin. 

Publikum složené ze všech věkových kategorií aplauduje a společně s bardem si přeje, aby Stalinova socha znova dominovala jejich městu. 

 

V Rusku mizí kritika Stalinovy tyranie a vrací se jeho kult, informuje zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Vložit na svůj web

Ruští komunisté dnes položili věnce k Stalinovu hrobu u Kremelské zdi a jejich předseda Gennadij Zjuganov se netají tím, že chce Stalina rehabilitovat: „Stalin, to je celá epocha, 30 let naší historie.“ 

„Od rozpadu carského impéria až do chvíle, kdy jsme zvedli rudý prapor nad Berlínem. Stalin dokázal, že sovětský systém byl ve své době nejefektivnější a nejschopnější,“ říká Zjuganov. 

K přehodnocení významu Stalinovy osobnosti vyzývá také známý publicista Nikolaj Starikov: „Zorganizujme konferenci Stalin - tvůrce pětiletek. Mluvme o tom, kolik továren bylo postaveno, kolik Stalin založil metalurgických kombinátů - jako je Nornikl - na rozdíl od manažerů, kteří si je potom za tři kopějky zlodějsky zprivatizovali. Potom řekneme: Stalin byl efektivní manažer.“ 

Popularita roste, kritiky ubývá 

Publicista dodává, že od obrany Stalina je potřeba na informačním poli přejít do útoku a zdá, že se to daří. Poslední průzkumy společnosti Levada-Centr ukazují, že Stalinova popularita značně roste. 

„Zatímco v roce 2012 jen 27 procent dotázaných odpovědělo, že Stalinova doba přinesla víc dobrého než špatného, po čtyřech letech, v únoru 2016, to bylo už 40 procent. To je samozřejmě velmi velký vzestup,“ potvrzuje hlavní analytička centra Natálie Zorkaja. 

Podle ní Zorké je to tím, že téma stalinských represí v posledních letech z veřejného prostoru prakticky zmizelo. 

„Jelikož se nevedou žádné diskuse, nejsou jiné úhly pohledu, vítězí propaganda a konstrukce typu: Stalin byl efektivním manažerem, modernizátorem atd. Takže většinové mínění - kolem 40 procent obyvatelstva - se domnívá, že masové represe byly opodstatněné.“ 

To ale neznamená, že by lidé skutečně chtěli návrat stalinských dob, jen se přizpůsobili státnímu násilí, dodává analytička Levada centra Natálie Zorkaja.. 

Odstřel Stalinova pomníku na pražské Letné v roce 1962 - Foto: Vladimír Daněček

Autor:  Martin Dorazín  (mdo),  mkp

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace