Zprávy → Historie16. června  2012 v 08:09  

Zámek v Lánech koupil československý stát za prezidenta Masaryka

Jižní průčelí lánského zámku - Foto: Ernest Kosar,  licence Free Art License

Jižní průčelí lánského zámkuFoto: Ernest Kosar, licence Free Art License

Lány na Kladensku se připravují na nápor turistů. Místní barokní zámek se totiž o tomto víkendu po šesti letech opět mimořádně otevírá veřejnosti. Rezidence československých a později českých prezidentů se během posledních padesáti let otevírá teprve počtvrté.

Do reprezentačních prostor bude přístup od hlavní zámecké brány, a to po oba víkendové dny od 9 do 18 hodin. Otevřený bude po tuto dobu i zámecký park. 

Návštěvníci uvidí prostory, ve kterých prezident republiky přijímá významné české a zahraniční politiky, hostí státní návštěvy či pořádá důležitá setkání. Patří mezi ně například Sloupová síň, Společenský sál, Modrá jídelna nebo Žlutý salón, který jako audienční místnost využíval první československý prezident T. G. Masaryk. 

 

O víkendovém otevření zámku v Lánech pro veřejnost mluvil na Radiožurnálu Ivo Velíšek, ředitel Správy Pražského Hradu

Vložit na svůj web

Právě s ním se zámek dodnes nejvíce spojuje – během jeho působení ve funkci zámek před 91 lety zakoupil československý stát jako prezidentskou rezidenci. Masaryk zámku díky úpravám architekta Josipa Plečnika vtiskl modernější tvář. 

„Ti, kteří budou mít štěstí, budou moci při prohlídce potkat i paní Livii Klausovou. Bude zde přítomna po celou dobu otevření, i když na různých místech,“ říká Ivo Velíšek, ředitel Správy Pražského Hradu. 

Kromě lánského zámku se lidé mohou podívat i do tamního parku, který má rozlohu sto hektarů. 

„Park nabízí 12,5 kilometrů stezek v krásné přírodě. Procházku mohou lidé zakončit u rybníka, který má skoro hektar. Musí si všimnout kašny, kterou navrhnul Plečnik,“ pokračuje Velíšek. 

Naposledy měli návštěvníci možnost vidět interiéry lánského zámku před šesti lety. Tehdy si je prohlédlo několik tisíc lidí. 


Zvětšit mapu
Autor:  Jana Káninská
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace