Zprávy → Hokej26. září  2016 v 21:01  

Češi na Světovém poháru sice neuspěli, ale i tak ukončili jedno desetileté čekání

Češi na Světovém poháru v Torontu porazili hokejisty USA - Foto:  Reuters

Češi na Světovém poháru v Torontu porazili hokejisty USAFoto:  Reuters

Světový pohár v ledním hokeji sice ještě není u konce, ale šance českého týmu na úspěch vyhasly již před týdnem. Češi si na turnaji připsali ve třech zápasech jednu výhru, když v závěrečném zápase ve skupině zdolali Spojené státy americké v poměru 4:3. I když už v tomto utkání o nic nešlo, může český výběr tento skalp těšit. Na podobnou výhru totiž čekal na velké akci více než deset let.

Názor, že v Severní Americe nejsou brány turnaje typu mistrovství světa v hokeji příliš vážně, je notoricky známý. Američanům na tradičním mistrovství světa vadí především to, že se nejedná o souboje těch nejlepších týmů – turnaj se totiž hraje po dobu play-off NHL, takže se ho nemůžou zúčastnit ti nejlepší. 

Z toho důvodu se severoameričtí fanoušci upínají především k akcím jako je Světový pohár či olympijské hry, na které jsou od roku 1998 uvolňováni i hráči z NHL (ovšem i to se může do budoucna změnit). 

Od zrodu samostatné republiky v roce 1993, se české výběry zúčastnily celkem devíti turnajů, které v Americe nesou přízvisko 'best on best' – tedy pro národní týmy, které mají k dispozici všechny své hráče. 

Do devítky zmíněných šampionátů lze zařadit celkem pět olympiád, mistrovství světa v roce 2005, které těžilo z výuky v NHL, a tři Světové poháry. 

Čtěte také: Výběr Evropy slavil nadvakrát. Rozhodující gól semifinále zkoumal videorozhodčí

Během těchto klání sehráli čeští hokejisté celkem 28 duelů proti týmům z tzv. elitní šestky, do které se vedle Česka řadí i Kanada, USA, Finsko, Švédsko a Rusko. 

Ve vybraných zápasech si Češi připsali deset vítězství, přičemž hned čtyři z nich vybojovali ve zlatém Naganu. 

Před probíhajícím Světovým pohárem v Torontu se jejich poslední turnajová výhra nad týmem 'velké šestky' datovala do února 2006, kdy tehdejší svěřenci Aloise Hadamczika porazili v utkání o bronz Rusko 3:0. 

Od té doby nejenže na setkání nejlepších týmů nezískali žádný cenný kov, ale dokonce se neradovali ani z výhry (zaznamenali pět porážek). 

To se změnilo až o uplynulém víkendu, kdy v duelu proti USA v Toronto vybojovali vítězství 4:3 – i když je třeba připomenout, že řada talentovaných Američanů na Světovém poháru hájila barvy Výběru Severní Ameriky hráčů do 23 let. 

Autor:  Jakub Knoll

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace