Zprávy → Hokej24. září  2016 v 08:50  

Kanada proti Rusku. O prvním finalistovi Světového poháru rozhodne souboj dávných rivalů

Sidney Crosby má být hlavní oporou Kanaďanů v semifinále Světového poháru - Foto:  Reuters

Sidney Crosby má být hlavní oporou Kanaďanů v semifinále Světového poháruFoto:  Reuters

Už brzy bude znát Světový pohár v hokeji prvního finalistu. Dlouholetá rivalita mezi Kanadou a Sovětským svazem, respektive Ruskem, je tu znovu. A to v semifinále letošního turnaje v Torontu. Upomínkou finálovou bitvu před 29 lety je číslo na dresu největší hvězdy – Sidneyho Crosbyho.

Pro souboje mezi největšími velmocemi světového hokeje je symbolické číslo 87. Před 29 lety, v roce 1987 se na šampionátu v Piešťanech prali juniorští reprezentanti tak dlouho, až se muselo zhasnout. Legendární bitva pak přišla ve finále tehdy ještě Kanadského poháru. 

 

Hokejová rivalita mezi Ruskem a Kanadou napíše další kapitolu

Vložit na svůj web

V sérii hrané na dva vítězné zápasy šli do vedení Sověti díky výhře 6:5 v prodloužení, následovaly ale dva stejné výsledky, tentokrát už ve prospěch Kanady. Vítězný gól vstřelil necelou minut a půl před koncem Mario Lemiux po přihrávce Wayna Gretzkyho. 

Právě hokejové ikony Gretzky a Lemiux ovládly kanadské bodování celého turnaje s 21, respektive 18 body. A krátce předtím se narodila současná největší kanadská hvězda - Sidney Crosby. 

„Je to velký seznam historických zápasů. Ale ty sestřihy z roku 87 zná snad každý. Tady v Kanadě na to často koukáme a bavíme se o tom,“ vypráví dnešní největší hvězda světového hokeje, která nosí na dresu symbolické číslo 87 možná nejen pro připomínku svého ročníku narození. 

„Je to zvláštní, protože tehdy pro mě oni byly legendami a velkými modlami. Teď jsem na ledě a těší mě slova o tom, že třeba můžu někoho motivovat tak, jako dřív kanadští hokejisté motivovali mě. A právě tohle je pro mě velká výzva,“ dodává Crosby. 

Čtěte také: Důstojné rozloučení se Světovým pohárem. Češi porazili hokejisty USA 4:3

Další shodou okolností je, že Crosby hraje za Pittsburgh, který vlastní Lemieux. A tak bude chtít současná hvězda navázat na tu minulou. K tomu ale vede poměrně dlouhá cesta přes semifinále proti Rusku, proti kterému reprezentace „javorového listu“ sehrála nejvíc historických bitev právě ve finále Kanadského poháru. 

Oba týmy už se jednou v posledních týdnech potkaly. V přípravě vyhrála Kanada 3:2 v prodloužení rozhodující trefou Ryana Getzlafa. 

Autor:  František Kuna, Vojtěch Man

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace