Litvínov vykročil za obhajobou mistrovsky, vicemistři z Třince porazili Chomutov

Finalisté posledního ročníku nejvyšší hokejové soutěže úspěšně vstoupili do nové sezony. Litvínov vyhrál jasně nad Zlínem 4:0 a Třinec porazil Chomutov 3:0. Dva góly ale vstřelil až při power play soupeře. Vysokého vítězství dosáhla i Plzeň nad Karlovými Vary. Sparta extraligovou premiéru v O2 Aréně zvládla, když přehrála Olomouc.

Fanoušci Litvínova se mohli hned v úvodním utkání extraligy čtyřikrát radovat z gólu | Zdroj: ČTK

Hokejisté Litvínova se dostali do vedení hned v 5. minutě, když akci první formace ukončil střelou do odkryté branky obránce Kubát. Ve druhé části pak úřadující mistři udělali rozhodující krok k vítězství, když nastříleli další tři góly.

S nulou v kolonce inkasovaných branek se z prvních tří bodů v sezoně radoval i Třinec. Oceláři tak znechutili premiéru trenéra Růžičky na střídačce Chomutova, i když se na vítězství nadřeli. Dva góly totiž vstřelili až v poslední minutě při power-play Pirátů.

Rázně vykročila za třemi body Plzeň. Hned v první třetině Indiáni třikrát překonali Závorku v brance Karlových Varů a na snížení Dudy odpověděli v dalších dvou třetinách vždy po jednom gólu.

V poslední minutě strhla vítězství na svou stranu Mladá Boleslav v utkání s Pardubicemi. Hosté se dostali v první třetině do vedení gólem Marcinka, ale po vyrovnání Výborného v polovině zápasu vydržel stav 1:1 až do 60. minuty. V čase 59:50 vstřelil vítězný gólů Středočechů Urban.

Hadamczik při premiéře na lavičce Komety slavil vítězství

Brněnská Kometa pod vedením bývalého reprezentačního kouče Hadamczika vedla v polovině zápasu nad Libercem 4:1 a stejný brankový rozdíl byl i na konci utkání. Vampola sice snížil na konci druhé třetiny na 2:4, ale v závěrečné části se prosadil pouze domácí Vondráček.

První penaltový rozstřel sezony byl k vidění v Hradci Králové, odkud si dva body odvezly Vítkovice. Po šedesáti minutách byl stav 3:3, ale v samostatných nájezdech mířili do černého pouze hostující Olesz a Kucsera. Naopak domácí Köhler a Bednář nájezdy neproměnili.

Pražská Sparta se poprvé v extralize představila jako domácí tým v O2 Aréně a premiéra se jí vydařila. Po dvou třetinách vedla nad Chomutovem o tři góly a o vítězi bylo prakticky rozhodnuto. Ve třetí části sice snížil Eberle na rozdíl dvou gólů, ale poslední slovo měl Sparťan Cingel.

Hráči Třince se radují z gólu. Zleva Jiří Polanský, Zbyněk Irgl a Vladimír Dravecký. | Foto: ČTK

1. kolo hokejové extraligy:

HC Verva Litvínov - PSG Zlín 4:0 (1:0, 3:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 5. Kubát (Hanzl, Martynek), 22. Trávníček (Martynek), 31. Martynek (Pavlík, Hanzl), 32. M. Hořava ml. Rozhodčí: Pešina, Šír - Hlavatý, Lukš. Vyloučení: 4:7, navíc Cibák a Roman Vlach (oba Zlín) oba 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 4864.

HC Oceláři Třinec - Piráti Chomutov 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 39. Chmielewski (Plíhal, Jašek), 60. Orsava, 60. Dravecký (Polanský). Rozhodčí: Hodek, Horák - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 5110.

HC Škoda Plzeň - HC Energie Karlovy Vary 5:1 (3:1, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 7. Hossa, 12. Kratěna (Lev), 16. Bližňák (Kadlec, Lev), 30. Preisinger (Schleiss, Kadlec), 50. Lev (Kratěna, Bližňák) - 17. Duda (T. Rachůnek, Marosz). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 6667.

BK Mladá Boleslav - HC Dynamo Pardubice 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 30. D. Výborný, 60. Urban (M. Látal) - 13. Marcinko (Divíšek, Rolinek). Rozhodčí: Šindler, Souček - Jindra, Zíka. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. Diváci: 3920.

HC Kometa Brno - Bílí Tygři Liberec 5:2 (3:1, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 6. Vondráček (Koreis), 12. J. Hruška (Ostřížek, Kováčik), 18. Ostřížek (Kuboš), 33. Ostřížek, 48. Vondráček (Koreis, Burian) - 3. Radivojevič (P. Jelínek), 39. Vampola (Řepík, Ševc). Rozhodčí: Hribik, Lacina - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:7. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Mountfield Hradec Králové - HC Vítkovice Steel 3:4 po sam. náj. (0:1, 2:1, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 33. Ihnačák (K. Pilař, Courchaine), 38. J. Kudrna (T. Knotek, K. Pilař), 45. Pláněk (Vydarený, Bednář) - 10. Vandas (Balán), 27. Olesz (Štencel), 43. Balán (Vandas), rozhodující nájezd Olesz. Rozhodčí: Hrubý, Fraňo - Bryška, Skopal. Vyloučení: 6:10. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4923.

HC Sparta Praha - HC Olomouc 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 15. Sabolič (Kumstát, Pech), 20. J. Hlinka (Réway, Polášek), 30. Netík, 53. Cingel (Forman, Čajkovský) - 42. Eberle (Vodný). Rozhodčí: Polák, R. Čech - Hynek, Belko. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 5315.