Zprávy → Hokej25. září  2016 v 16:17  

Se synem nemá zábrany. Dokument o Nedomanském by měl být unikátní

Ilustrační foto - Foto:  HC Slavia Praha

Ilustrační fotoFoto:  HC Slavia Praha

Je mu 72 let a jeho život je tak pestrý, že to vydá na filmové nebo dokumentární zpracování. Nebude to dlouho trvat a na obrazovkách se objeví životní příběh československé hokejové legendy - Václava Nedomanského.

„My jsme začali asi před půl rokem. Můj syn je ve filmovém průmyslu a teď dokončil jeden film, takže co už jsme začali, tak teď budeme pokračovat,“ říká Václav Nedomanský, který v roce 1974 emigroval jako první hokejista ze zemí východního bloku do severní Ameriky. 

Minul ho tak Kanadský pohár 76, vynahrazuje si to na Světovém poháru letos jako skaut Výběru Evropy. A tak mohl v Torontu, kde začínal se zámořský hokejem, mluvit o tom, jak bude vystupovat v dokumentu o sobě od svého syna. 

 

Dokument o Václavovi Nedomanském obohatí všechny, kteří se nezajímají čistě jen o hokej, ale jsou schopni ho vidět i v souvislostech

Vložit na svůj web

„Nebude to herec, já nejsem herec, nikdy jsem nebyl, ale pořád jsem se tomu nějak bránil, oddaloval jsem to. Měl jsem nabídky na jiné zpracování v Americe, v Kanadě i v Československu, ale toto je taková forma, kdy já jsem poměrně privátní člověk a se svým synem mám žádné zábrany, takže by to mělo být něco unikátního. Není to takové to normální, že se hraje a říká se, kdo proti komu hrál, ale je to takový celkový pohled na situaci tehdy a teď. “ 

A to by mohlo být hodně zajímavé. Ať už to bude o útěku přes Švýcarsko i s malým synem, začátcích v Kanadě, hokeji v Torontu. A Nedomanský hrál se hokejisty, kteří jsou snad ve všech encyklopediích NHL. A díky Nedomanskému mladšímu budou v dokumentu také. 

„Některé věci chtějí lidé prodat, ale je způsob, jak získat materiály. Jednak z historických kanálů, které jsou k dispozici a různé věci, dá se to sehnat. Zatím jsme nijak moc neplatili. Sbíráme samozřejmě fondy na to, aby ten proces byl kvalitní. Můj syn Vashi to dělá, on je zkušený, dělal už několik takových věcí.“ 

Čtěte také: Bývalý hokejista Nedomanský si Světový pohár užívá v roli skauta pro Výběr Evropy

Nedomanský nebude jediný, kdo v dokumentu promluví. Vlastně i jeho syn Vashi může představit, co zažíval jako maličký po emigraci z Československa. 

„Přišli do Kanady a bylo mu tři a půl, takže o spoustě věcí nebyl informovaný. I to, že mu můžu říct věci, které ho zajímají, co se týkají jeho a našeho života, tak to ho také obohatí.“ 

A dokument zase obohatí všechny, kteří nezajímají čistě jen o hokej, ale jsou schopni ho vidět i v souvislostech. Nedomanský totiž nebojoval v životě jen na ledě, ale také s politikou během období komunismu.  

Autor:  František Kuna, Nikola Šrámková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace