Zprávy → Hokej19. září  2016 v 10:57  

Šest Slováků v týmu Evropy. Hráči vnímají večerní souboj Světového poháru jako malé federální derby

Češi v prvním klání Světového poháru podlehli Kanadě 0:6 - Foto:  Reuters

Češi v prvním klání Světového poháru podlehli Kanadě 0:6Foto:  Reuters

Hokejové Slovensko nemůže na Světovém poháru fandit své reprezentaci, ale šestice hráčů v týmu Evropy je dostatečný počet na to, aby považovali večerní duel proti Čechům také trochu jako federální derby. Výjimečným bude hlavně pro dvojici Petr Mrázek, Tomáš Tatar, kteří spolu v zámoří působí v jednom klubu.

Nejslavnější bitva Česka se Slovenskem se hrála v roce 2000. Ve finále mistrovství světa tehdy vyhráli v Petrohradu Češi. 

Z českého týmu jej pamatuje tehdejší reprezentant a současný asistent trenéra Václav Prospal, z toho slovenského stále hrající Zdeno Chára a také manažer Miro Šatan. Ale třeba Tomáši Tatarovi bylo devět let. I přesto se však těší na nádech federálního derby. 

 

Slovenský útočník Tomáš Tatar už v kontaktu se spoluhráčem z Detroitu Petrem Mrázkem byl, ale před večerním kláním podle českého gólmana ještě proběhne hecování

Vložit na svůj web

„Slováků je v týmu šest a hrajeme s Českem, takže je to pro nás speciální utkání,“ říká Tatar, hokejista Detroitu a na Světovém poháru zástupce v evropském dresu. Kromě československého souboje vyhlíží i ten s klubovým spoluhráčem Petrem Mrázkem. 

„Byli jsme v kontaktu, když jsme měli v Česku přípravný kemp a po zápase Světového poháru jsme spolu prohodili pár slov,“ pokračuje Tatar. Mrázek si proti němu v pondělí odbyde premiéru na Světovém poháru, při porážce 0:6 od Kanady chytal Michal Neuvirth. 

Mrázkovi při tehdejším finále světového šampionátu v roce 2000 bylo osm. A teď se kromě „derby“ těší právě na Tatara z Detroitu. 

„Nějaké hecování ještě asi proběhne. Vždycky jsme si dělali srandu, že když budeme hrát proti sobě, bude to zvláštní, něco nového, tak se na to těším. Ale není to jen o něm, mají kvalitní celý tým,“ hodnotí Mrázek. 

S lepší náladou půjde do zápasu, jenž startuje v 21 hodin středoevropského letního času, evropský tým. Na svém kontě už má výhru nad Spojenými státy a pořádně zamotal dění ve skupině A. Naopak Češi nutně potřebují bodovat, aby pro ně šance na postup do semifinále neskončila už po dvou zápasech. 

Autor:  František Kuna, Radek Šamša

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace