Devatenáctiletý útočník Toronta Auston Matthews se při své premiéře v NHL blýskl čtyřmi zásahy do sítě Ottawy. Maple Leafs s Milanem Michálkem v sestavě přesto na ledě Senators padli po prodloužení 4:5. V zámoří v noci na čtvrtek debutoval také český zadák Michal Kempný, ale ani on se s Chicagem proti St. Louis neradoval z vítězství.

Auston Matthews (druhý zleva) zažil noc snů

Auston Matthews (druhý zleva) zažil noc snů | Zdroj: Reuters

Auston Matthews, jednička letošního draftu, se zapsal do dějin NHL. Jako první hráč v novodobé historii soutěže (od sezony 1943/44) dal při svém úvodním startu v zámoří čtyři góly.

Čas 8:21: Matthews si najíždí před branku Senators, čeká na přihrávku Zacha Hymana zpoza klece a prostřeluje ležícího Craiga Andersona.

Čas 14:18: Toronto prohrává 1:2. Matthews u mantinelu obírá o kotouč kapitána Ottawy Erika Karlssona, z úhlu se řítí na Andersona a přesnou ranou zápěstím mu znovu nedává šanci.

Jedničkou draftu bude Matthews, říká Jiří Fischer, který se v Detroitu stará o mládež

Čas 21:25: Matthews si chytře odstoupí od obránce a po přihrávce Morgana Riellyho završuje střelou z voleje hattrick. Maple Leafs vedou 3:2. Na led létají čepice, jak je v NHL zvykem, Matthewsova maminka v hledišti má slzy v očích.

„Tohle jsou slzy štěstí. Auston o tomhle snil od svých šesti let. Jsem moc šťastná,“ přiznala Ema Matthewsová a její manžel Brian ji doplnil: „Absolutně jsem to nečekal. Doufám, že mě z tohohle nikdo neprobudí. Je to neuvěřitelné.“

Čas 49:57: Na kostce svítí stav 3:3. Blíží se poslední přestávka. William Nylander spolu s Matthewsem přečíslují Senators, druhý jmenovaný po přesném pasu přes Chrise Widemana počtvrté překonává Andersona.

Ani to ovšem Torontu nestačí. Kyle Turris ve třetí třetině srovnává na 4:4 a 37 vteřin po začátku prodloužení tentýž hráč zařizuje Ottawě druhý bod. Jednoznačným hrdinou večera je ovšem Matthews, který strávil loňskou sezonu s curyšskými Lions.

Debutoval i Kempný

Premiérový start v zámořské soutěži si v noci odbyl také český zadák Michal Kempný, který naskočil v dresu Chicaga do duelu se St. Louis.

Ani Blackhawks svůj zápas nedotáhli do vítězného konce. Dvakrát sice zásluhou Slováka Richarda Pánika a Američana Ryana Hartmana vedli, jenže Blues – v sestavě s Dmitrijem Jaškinem – je přestříleli 5:2.

Gólový vstup do sezony má za sebou Michael Frolík. Český útočník vstřelil jednu ze čtyř branek Calgary ve zbrusu nové aréně Edmontonu, ale Plameny inkasovaly hned sedmkrát. Jednou se za Oilers prosadil i osmnáctiletý Fin Jesse Puljujärvi, trojka draftu.

Tomáš Hertl byl u výhry San Jose v repríze loňského osmifinále play-off NHL proti Los Angeles. Sharks si s Kings poradili potřetí v řadě, zdolali je 2:1.

Výsledky NHL:

Ottawa - Toronto 5:4 v prodl. (2:2, 1:2, 1:0 - 1:0)
Branky: 47. a 61. Turris, 11. Ryan, 13. Karlsson, 38. Brassard - 9., 15., 22. a 40. Matthews. Střely na branku: 30:38. Diváci: 17 618. Hvězdy zápasu: 1. Matthews (Toronto), 2. Turris, 3. Brassard (oba Ottawa).

Chicago - St. Louis 2:5 (1:0, 1:2, 0:3)
Branky: 5. Pánik, 34. Hartman - 40. a 59. Tarasenko, 25. Shattenkirk, 41. Stastny, 60. Upshall. Střely na branku: 19:33. Diváci: 21 729. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko, 2. Stastny (oba St. Louis), 3. Hartman (Chicago).

San Jose - Los Angeles 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky: 15. Couture, 44. Burns - 2. Toffoli. Střely na branku: 31:22. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. Couture, 2. Burns (oba San Jose), 3. Toffoli (Los Angeles).

Edmonton - Calgary 7:4 (3:1, 2:2, 2:1)
Branky:
33. a 35. z trest. střílení McDavid, 2. Maroon, 6. Pitlick, 16. Kassian, 50. Puljujärvi, 59. Eberle - 2. Chiasson, 29. Brouwer, 31. Frolík, 52. Wideman. Střely na branku: 28:41. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Russell (oba Edmonton), 3. Backlund (Calgary).

Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít