Zprávy → Hudba11. února  2012 v 14:01  

Klavírista Rudolf Firkušný byl tichý a pokorný člověk

Klavírní virtuóz Rudolf Firkušný - Foto:  ČTK

Klavírní virtuóz Rudolf FirkušnýFoto:  ČTK

Rudolf Firkušný se stal legendou mezi českými klavíristy. Už v osmi hrál na klavír veřejně a v jedenácti letech debutoval s Českou filharmonií, čas od času hrál i prezidentu Masarykovi. Právě dnes od jeho narození uplyne přesně 100 let.

Rudlof Firkušný se narodil v roce 1912 v Napajedlích nedaleko Zlína. Jeho fenomenální hudební nadání bylo zřejmé již záhy.  

V pěti letech se stal žákem a chráněncem Leoše Janáčka, v klukovském věku jedenácti let hrál poprvé s Českou filharmonií. Do svých šestnácti let měl za sebou již koncerty v Berlíně, Londýně či Vídni. 

Válku strávil ve Francii a před nacismem byl nucen utéci do Spojených států. Poválečný návrat do vlasti byl pouze krátký a následujících 40 let výjimečné umělecké dráhy strávil bohužel mimo Československo. 

Do vlasti se vrátil oficiálně v roce 1990 a pro naši zem to byl návrat legendy. 

 

Výročí narození klavíristy Rudolfa Firkušného připomněl v odpoledním Víkendovém Radiožurnálu Petr Kadlec, hudební dramaturg ČRo 3

Vložit na svůj web

Leoš Janáček byl, když Firkušného učil, již úctyhodným šedesátiletým kmetem, který není příznivcem takzvaných zázračných dětí. O Firkušném však prohlásil, že podobný talent se rodí jednou za sto let, což stálo na počátku vřelého vzájemného vztahu. 

Druhou významnou osobností byl v životě klavíristy podle jeho vlastních slov Tomáš Garrigue Masaryk, který Firkušnému zřídil speciální stipendium. Podmínka pro jeho vyplacení bylo dostudování gymnázia. 

„Když byl Rudolf Firkušný malý kluk, měl účinkovat v představení o zázračném dítěti Mozartovi. Měl tam nejenom hrát na klavír, ale měl tam něco říct i jako herec. A tehdy prý prohlásil, že na klavír hrát bude, ale tajtrdlíka dělat nebude,“ vypráví hudební dramaturg Českého rozhlasu 3Vltava Petr Kadlec, aby ilustroval Firkušného povahu. 

A tajtrdlíka pak už nedělal nikdy v životě. Sebeprezentování, které k uměleckému vystupování patří, zkrátka nebylo Firkušného disciplínou. Všichni pamětníci na něho vzpomínají jako na člověka tichého a pokorného. 

Výročí narození významného českého klavíristy slaví koncertem jak jeho rodná Napajedla, tak třeba Brno, kde Rudolf Firkušný strávil dětství. V dubnu se do moravské metropole sjedou jeho američtí žáci. Na komponovaném setkání budou nejen koncertovat, ale i vzpomínat na společné působení. 

Český rozhlas 3 Vltava oslaví toto výročí prezentací hudby v jeho podán v průběhu dneška i zítřka. Na středu jsou naplánované i reportážní pořady z míst, kde Firkušný působil, z Brna a New Yorku. 

Seznam vysílačů, ze kterých je možné Český rozhlas 3 – Vltavu naladit, najdete zde

Autor:  Martin Mašek  (mmk), Marína Dvořáková
Pořad: Víkendový Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota–neděle 14:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace