V Praze se představí pouliční umělci při Evropském Svátku hudby

21. června  2011 v 14:24  
Evropský Svátek hudby - Foto:  BuskerVille

Evropský Svátek hudbyFoto:  BuskerVille

Praha se rozezní hudbou a ovládnou ji pouliční umělci. Na 21. červen připadá Evropský Svátek hudby 2011, což je happening, který má podpořit pouliční umění v centru Prahy. Ta se považuje za metropoli kultury, ale pouliční umění omezuje a většinou ji považuje za žebráctví. Iniciativa Buskerville proto na dnešek připravila happening u Rudolfina, kterého se zúčastní pouliční hudebníci, divadelníci, performeři a další umělci.

Stávající pravidla znemožňují spontánní svobodné pouliční umění, jaké se provozuje v jiných evropských městech, tvrdí hlavní organizátor akce, redaktor Rádia Česko Dalibora Zíta: 

AudioStáhnout
 

Evropský Svátek hudby 2011. Ve studiu je hlavní organizátor akce, redaktor Rádia Česko Dalibora Zíta.

„Ti opravdu dobří umělci z ulice a veřejného prostoru mizí a v konečném důsledku to vede i k tomu, že policie pod záminkou žebroty buskery, jak se jim říká, nebo pouliční hráče, pokutuje, vyhání, občas i zabavuje nástroje. To se nám nelíbí.“ 

Vyhláška podle Zíty zakazuje žebrotu, ale nedefinuje ji. Pouliční umění má oproti žebrotě rozdílné znaky. „Spojuje je možná snad jenom ten futrál na peníze. Ale my si myslíme, že pouliční umění veřejný prostor nedeformuje, ale naopak rozvíjí,“ uvedl organizátor. 

„Nám jde o to, že když pouliční umělec hraje, tak nic nepožaduje. Naopak něco nabízí, ukazuje to, co umí, a nesnaží se vzbudit soucit jako žebráci, ale naopak se snaží vzbudit údiv, snaží se veřejný prostor kultivovat, a to je ten rozdíl,“ upozornil Zíta. 

Problém je i v tom, že například Praha 1 umožňuje hraní na ulici v omezeném módu: zájemce musí žádat tři týdny předem o povolení, vyplnit formuláře, a pak může hrát jen na dvou místech pouze v určitý čas. 

A kdo dnes v metropoli vystoupí? „Na facebooku se nám přihlásilo 1500 lidí, že přijde, z toho určitá nezanedbatelná část jsou hudebníci, od kterých máme jakousi zpětnou odpověď, takže můžu říct, že tam dneska na ulicích bude možné vidět jazzmeny. Dala nám jakousi zpětnou reakci i romská skupina Bachtale Apsa, uvidíme tam i balkánskou hudbu, máme potvrzené lidi, kteří dělají slam poetry,“ odpověděl organizátor akce. 

Zíta má radost, že se rozběhla veřejná debata o pouličním umění: „Sledujeme to, že se nám toto téma podařilo do veřejné debaty přenést tím způsobem, že se od nás inspirovala spousta lidí. Například United Islands letos budou mít buskerskou uličku, na které budou moci buskeři svobodně vystoupit, v Českých Budějovicích bude velmi brzo busker fest, který se námi přímo inspiroval, a tak dále.“ 

Pořad: Kultura (Rádio Česko)  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Promo - Občanský zákoník - Foto: Michal Jindra

Udělejte si přehled

v novém kodexu

 
Zuzana Plíšková - promo - Foto: Zuzana Plíšková

Brno nejen sportovní

do vysílání i na web

 
Michal Malý - reportér z Kraje Vysočina - Foto: Michal Jindra

Třebíčsko pokrývá

do vysílání i na web

 
Hana Mikulincová - reportérka z Kraje Vysočina - Foto: Michal Jindra

Do vysílání i na web

přináší zprávy z Vysočiny

 
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 
Česká republika - Gruzie - Foto: Michal Jindra

Celé utkání na webu

v přímém přenosu

 
Dění na Ukrajině - Foto: Alexandr Pícha

Bouřlivé dění

sledujeme každý den

 
Zpravodajové z Ústeckého kraje - Foto: Tomáš Šácha

Zpravodajský tým

přináší informace do vysílání i na web

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas