Zprávy → Hudba30. října  2014 v 17:23  

José Cura uvede v Českých Budějovicích světovou premiéru své Stabat mater

José Cura uvede v pátek svoji skladbu Stabat mater - Foto: Jana Matznerová

José Cura uvede v pátek svoji skladbu Stabat materFoto: Jana Matznerová

Světoznámý tenorista José Cura přijíždí do Českých Budějovic jako hudební skladatel. Uvede tu světovou premiéru své skladby Stabat mater. Opus je součástí rozsáhlého oratoria Ecce homo, který Cura zkomponoval v 26 letech.

K opusu se José Cura vrátil na žádost hudebního ředitele Jihočeského divadla Maria De Rose. Právě on bude řídit v českobudějovické katedrále sv. Mikuláše operní soubor Jihočeského divadla. 

„Je to těžké, ale je to velmi krásný expresivní kus. Obtížnost je ve vyvážení těchto expresivních částí. Věřím, že jsme to dobře nastudovali. I když to byla složitá práce, tak sbor, sólisté i dětský sbor se dokázali sladit,“ říká ředitel Mario De Rose. 

 

Se světoznámým tenoristou a také hudebním skladatelem José Curou natočila rozhovor redaktorka Romana Lehmannová

Vložit na svůj web

José Cura se ke skladbě vrátil až po čtvrt století: „Toto dílo skončilo v šuplíku. Před pár měsíci se mě pan De Rose ptal, jestli bych měl nějaké dílo, které by se dalo v Českých Budějovicích uvést v premiéře. V tu chvíli jsem si vzpomněl právě na Stabat mater.“ 

Hudební večer je složený ze dvou částí. Kromě Curovy Stabat mater zazní také Mozartovo Requiem. Komponovaný večer ‚Hudba duše‘ začíná v pátek v 19:30 v katedrále sv. Mikuláše v Českých Budějovicích. 

Světoznámý tenorista a hudební skladatel José Cura - Foto: Jana Matznerová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace