Zakázka na dodávky tepla v Jirkově vyvolává pochybnosti

Radní v Jirkově u Chomutova dnes budou rozhodovat o stamilionové zakázce na dodávku tepla pro město. Kritici ale upozorňují, že město na celou zakázku spěchalo, i když ho nikdo nenutil. Také se jim nelíbí, že v něm jsou diskriminační požadavky a o celé věci navíc rozhoduje dosluhující městská rada.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jirkov

Jirkov | Foto: Město Jirkov

Jirkov je jedním z mála měst v Česku, kde se musí kvůli podvodům při hlasování opakovat říjnové komunální volby. Ty se budou konat už za tři týdny - osmého ledna. Do té doby tam dosluhuje rada stará. Ta přesto vyhlásila 30. listopadu zakázku s tím, že uchazeči mají na odevzdání nabídek jen 14 dní.

A už poslední den pro odevzdání nabídek rada rozhodla, kdo vyhrál. Vedení města přitom pod žádným tlakem není. Stávající smlouvu na dodávky tepla nikdo nevypověděl - změnu iniciovalo samo město, protože chtělo výhodnější smlouvu. Místostarosta Jirkova Jaroslav Cingel to, že by s tendrem spěchali, ale odmítá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu sleduje reportér Radiožurnálu Petr Sehnoutka

„Toto rozhodnutí samozřejmě se vine tak, jak jsme změnili podnik, který spravuje byty, tak jsme zároveň uvažovali i o změně nájemce tepla. Takže se to připravuje v podstatě rok.“

Byznys je to přitom relativně velký. Obrat tu má ročně stávající dodavatel tepla více než devadesátimilionový, zisk pak kolem tří až čtyř milionů.

Nezávislí právníci, které Český rozhlas s tímto případem oslovil, ale upozorňují, že město mělo postupovat podle zákona o výběrovém řízení, a ne jako v tomto případě podle zákona o obcích. A to proto, že peníze nejen od nájemce dostává, ale zároveň těmito penězi zhodnocuje svůj majetek, vysvětluje právník Adam Batuna.

"V případě, že obec zvažuje pronájem obecního majetku a zároveň požaduje po uchazeči, aby do tohoto majetku investoval, a obec mu tyto investice bude kompenzovat, není možné postupovat podle zákona o obcích, ale je vždy nezbytné postupovat podle zákona o veřejných zakázkách.“

Rozhodnutí má padnout dnes

S tímto právním názorem se shoduje i renomovaný právník Zdeněk Koudelka, který k zákonu o obcích a jeho využití napsal odborný komentář. Zákon, který obec použila, je totiž daleko benevolentnější - o zakázce může rozhodovat už rada, a ne celé zastupitelstvo, obec může použít mnohem kratší termíny nebo vybrat třeba i méně výhodnou nabídku.

Místostarosta Cingel říká, že nemohl postupovat jinak, protože smlouva s městem stále platí. „Protože město z toho v podstatě nic nemělo, rozhodlo se, že vyhlásí soutěž nebo nájem věci, protože nájem věci je v rozhodovací kompetenci rady města.“

Soutěž to byla ale hodně omezená. Do podmínek tendru totiž město dalo, že uchazeč musí předložit smlouvu nebo dohodu se stávajícím nájemcem. Takovou dohodu měla ale podle informací Radiožurnálu jen jedna firma - a to ČEZ Teplárenská, která se o dodávky tepla pro Jirkov zajímá delší čas.

Ostatní tuto podmínku proto nemohli splnit. To ostatně potvrdil i stávající nájemce Josef Zábranský. „Já už jsem se rozhodl, já nebudu licitovat s někým. Já jsem se rozhodl, dal jsem si nějaký podmínky a tím to padá.“

O konečné smlouvě na stamilionový obchod v Jirkově bude vedení města jednat už dnes.

Eva Holá, Petr Sehnoutka, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme