Zprávy → Kultura16. března  2017 v 14:56  

OBRAZEM: Do Národní galerie v Praze připlul Wej-wejův člun s uprchlíky

Aj Wej-wej v Praze, v pozadí instalace Zákon cesty - Foto: Filip Jandourek

Aj Wej-wej v Praze, v pozadí instalace Zákon cestyFoto: Filip Jandourek

Uprchlíky vnímané jako nelidskou hmotu bez vlastní identity, jména a životního příběhu ukazuje nejnovější dílo čínského umělce Aj Wej-weje. Vytvořil je speciálně pro Národní galerii v Praze (NG). Jmenuje se Zákon cesty a sestává z naddimenzovaného nafukovacího člunu a panáků bez tváře symbolizujících dnešní migranty. Aj Wej-wej kritizuje západní politiky za jejich odmítavý postoj k uprchlíkům.

Uprchlíků, kteří sedí, leží a tísní se ve člunu nebo z něj padají, je 258. "Má svůj význam, tak jako u Aj Wej-weje vždy má všechno svůj význam, je to číslo jeho domu a studia v Pekingu. Což má pro něj obrovský význam, už si s ním hrál ve svých předchozích projektech," řekl kurátor výstavy a ředitel NG Jiří Fajt. 

"Je to také má cesta k tomu, abych pochopil to, jak uprchlíci na celém světě žijí. Čím víc se snažím, tím větší mám pocit, že toho vím méně. Je to celý komplex věcí, je v tom politika, historie, některé se projevují na povrchu, jiné v hloubce," řekl umělec novinářům ke svému dílu. "Šlo mi o to, jak o těchto věcech mohu jako umělec komunikovat, a zvolil jsem si film," dodal. Má 20 štábů, s nimiž byl na mnoha místech, kde žijí uprchlíci. 

Čtěte také: Aj Wej-wej vystřídá v Národní galerii Muchu. Do Prahy se jeho dílo vrátí po roce

"Ukázalo se, že situace uprchlíků má skutečně globální rozměr, je to věc, kterou nemůžeme přehlížet. Je to záležitost komplexní a ve mně vyvolává stále větší zájem. Ukazuje se, že to je také prověrka evropské demokracie a našeho přístupu k lidským právům. Situace se přitom stále zhoršuje, zejména v Africe spousta lidí trpí hladomorem a bude to ještě horší. Jsme schopni udržet svůj životní styl? Můžeme tyto věci přehlížet? Musíme přehodnotit svůj postoj k lidské důstojnosti," řekl s tím, že to se snaží popsat ve svém filmu, který už je před dokončením. 

"Je to celkem normální, lidé mají strach z toho, že jim něco naruší život, mají strach z věcí, které jim připadají cizorodé. Tito lidé (uprchlíci) jsou často vykreslováni jako nebezpeční, je to taková propaganda," řekl na dotaz, co si myslí o Češích, kteří z většiny migranty odmítají. "Ale když se na to podíváme z humanitárního úhlu, když se podíváme na lidi, kteří jsou obětí války, snaží se najít si své místo, tak ta krize nesouvisí s nimi, ale především s těmi, kteří to přehlížejí a kteří předstírají, že se nic neděje. Je to tragédie a je to zločin, ať už se to odehrává v ČR či v USA," řekl. 

Aj Wej-wej v Praze, název instalace Zákon cesty - Foto: Filip Jandourek

Aj Wej-wej v Praze, název instalace Zákon cestyFoto: Filip Jandourek

Aj Wej-wejova instalace se zrcadlí v obrovské skleněné kouli. Může tak nastiňovat, že západní civilizace sleduje osobní a rodinné tragédie uprchlíků jen z odrazu - převážně z médií. Byť se tak děje téměř v přímém přenosu, jednotlivci ani celé země a jejich reprezentace nejsou vesměs schopni se do situace migrantů vcítit. Aj Wej-wej, který jejich situaci zná na vlastní kůži, je dlouholetým kritikem čínského režimu. Svými díly z poslední doby se stává také kritikem euroamerické civilizace, respektive jejího vztahu k současným lidem bez domova hledajícím domov nový. 

"Aj Wej-wej se v posledních dvou letech zaměřuje téměř výhradně na obhajobu lidských práv migrantů. Navštívil desítky lokalit potýkajících se s humanitární krizí. Zákon cesty je mnohovrstevným, epickým zobrazením stavu lidstva, vyjádřením empatie a morálního znepokojení umělce tváří v tvář neutuchající, nekontrolované destrukci a krveprolití," uvedl k výstavě Jiří Fajt. Národní galerie ve Veletržním Grand Openingem zahájí devět výstav. 

Aj Wej-wej v Praze, název instalace Zákon cesty - Foto: Filip Jandourek

Aj Wej-wej v Praze, název instalace Zákon cesty - Foto: Filip Jandourek

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace