Zprávy → Kultura17. února  2017 v 15:33  

Zemřel kreslíř Dick Bruna, otec slavné Miffy

Miláček dětí, králíček Miffy - Foto: flickr.com

Miláček dětí, králíček MiffyFoto: flickr.com

Jeho knihy s kreslenou Miffy milovaly děti po celém světě. Dick Bruna, nizozemský umělec a grafik, zemřel ve věku 89 let, oznámil podle agentury Reuters v pátek Brunův nakladatel.

Miffy, hrdinku populárních kreslených novelek, vymyslel Bruna v polovině 90. let. Na dovolené u mořského pobřeží tehdy spatřil králíka, který se schovával v písečných dunách. Inspiroval se jím k vytvoření ilustrované postavičky, kerá původně vznikla pro pobavení Brunova malého syna. 

Od té doby se Miffy objevila ve více než třech desítkách knih a jako jejich hrdinka našla domov v srdcích statisíců dětí. 

Čtěte také: Zemřela Daisy Mrázková. Autorka dětských knížek uměla zachytit ‚malé věci‘

Dick Bruna měl ke knihám blízko od prvního dne svého života: narodil se v roce 1929 v rodině nakladatelů. Uměleckou kariéru zahájil jako ilustrátor knižních přebalů, známé jsou například jeho obálky k bondovkám Iana Fleminga či ke slavným detektivním románům Georgese Simenona o inspektoru Maigretovi. 

Nejpopulárnějším Brunovým dílem byla však právě Miffy, v nizozemštině známá jako Nijntje. Velkou oblibu si získala také v Asii, kde dodnes zdobí krabičky na obědy nebo školní potřeby. 

Dick Bruna, autor králíčka Miffy - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Autor:   mls

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace