Zprávy → Literatura14. října  2016 v 07:22  

Dnešek je ten nejoblíbenější den medvídka Pú… Slaví 90. narozeniny

Medvídek Pú se původně jmenoval Edward - Foto: Fotobanka Profimedia

Medvídek Pú se původně jmenoval EdwardFoto: Fotobanka Profimedia

Kdo by neznal medvídka Pú. Má "malý rozoumek", spoustu kamarádů a miluje med. Letos 14. října slaví 90 let. Většina dnešních dětí ho zná v jeho disneyovské podobě – v červeném svetru. Původně se ale medvídek jmenoval Edward, nové jméno dostal po medvědici z londýnské zoo.

Dnešní výročí připomíná první vydání knížky o mlsném medvídkovi a jeho nejen zvířecích kamarádech, vyšla 14. října roku 1926. 

Autor medvídka Pú, Brit Alan Alexandr Milne nešel pro inspiraci daleko - všechny postavičky, tedy medvídka, tygra, prasátko, oslíka a králíka měl jeho syn Christopher Robin, tedy Kryštůfek Robin, jako plyšové hračky. 

Jen tedy medvídek se ve skutečnosti jmenoval Edward. To se ale Milnemu zdálo příliš fádní, tak ho pojmenoval Winnie the Pooh podle medvědice Winnipeg, která po první světové válce žila v londýnské zoo. 

Knížek o medvídkovi Pú vyšlo přes 50 milionů kusů - spousta lidí ho ale bude znát spíš z disneyovského kresleného seriálu. 

Ne všichni fanoušci příběhů medvídka Pú mají tuto disneyovskou podobu rádi, faktem ale je, že i díky ní se stal jednou z nejznámějších kreslených postaviček vůbec a mimochodem má i svoji hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. 

Americké vydání knihy o medvídkovi Pú vyšlo až v roce 1928 - Foto:  Reuters

Autor:  Vojtěch Koval

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace