Zprávy → Literatura2. září  2016 v 19:24  

Jaký má kočka názor na finanční krizi? I to se dá zjistit z nového japonského románu

Kočičí hrdinka japonského románu se jmenuje Čibi (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Kočičí hrdinka japonského románu se jmenuje Čibi (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Tento týden vychází v Česku nový japonský román Kočičí host od spisovatele Takaši Hiraideho. Kniha kromě jiného nabídne i netradiční pohled na svět kočičíma očima. Lidé a zvířata v ní vedou rozhovor o finanční krizi, která Japonsko zasáhla na začátku devadesátých let. Román se stal bestsellerem například v Japonsku, Francii nebo Spojených státech.

Manželé po třicítce bydlí v malém pronajatém domku v klidné části Tokia. Jednoho dne k nim od sousedů začne chodit kočka jménem Čibi, v překladu „maličká", a manželé si s ní začnou povídat. To je v jednoduchosti zápletka japonského románu Kočičí host. 

„Jeho výsost císař dnes v 6 hodin 33 minut dopoledne podal v císařském paláci demisi.“ Slova, která v roce 1989 znamenala v Japonsku konec jedné velké epochy. A taky začátek ekonomické krize, říká překladatelka knihy Anna Křivánková. 

 

Tento vychází v Ćesku nový japonský román od Takaši Hiraideho s názvem Kočičí host

Vložit na svůj web

„Přes 60 let vládl v Japonsku jeden císař a byla to velmi rozmanitá doba, protože zahrnovala předválečné období, vzestup japonského militarismu, druhou světovou válku, potom i nové Japonsko poválečné a odzbrojené,“ popisuje překladatelka. 

„A právě to je doba, která končí na přelomu 80. a 90. let kvůli ekonomické krizi, která Japonsko zasáhla a ze které se velmi, velmi dlouho, v podstatě dodnes, vzpamatovává,“ dodává. 

Přesně v této historicky přelomové době se manželé seznámí s novým chlupatým sousedem. Kupují kočce dobroty a rádi si o ní povídají. Dny pro ně najednou mají smysl. 

„Kočičí host je velmi japonský. Jde spíše o potřebu autora vyrovnat se svými vlastními pocity, vlastní historií, vlastními zážitky, které popisuje často velmi realisticky. Román je založen na skutečných událostech a na skutečném setkání autora s kočkou, které do velké míry ovlivnilo jeho život,“ dodává Anna Křivánková. 

Kočičí host vykresluje dobu podobnou nedávné celosvětové finanční krizi, která zasáhla i Českou republiku. Zajímavá je i svým nevšedním popisem vztahu člověka a kočky.  

Autor:  Radek Kříž

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace