Zprávy → Literatura23. října  2012 v 12:27  

Státní ceny v kultuře získají Wernisch, Šmok, Wittlich nebo Přikryl

Básník Ivan Wernisch si převezme v Národním divadle Státní cenu za literaturu (ilustrační foto) - Foto: Jiří Šamánek

Básník Ivan Wernisch si převezme v Národním divadle Státní cenu za literaturu (ilustrační foto)Foto: Jiří Šamánek

Státní cenu za umělecký přínos letos získají básník Ivan Wernisch, choreograf Pavel Šmok nebo romanista Vladimír Mikeš. Ceny za literaturu, překladatelské dílo i přínos v oblasti divadla, výtvarného umění, hudby a architektury uděluje ministerstvo kultury od roku 1995, a to u příležitosti oslav Dne vzniku samostatného československého státu.

„Ivan Wernisch je někdy možná líčen jako jakýsi líný pavouk, ale když pak přehlédnete to jeho dílo v průběhu desetiletí, tak jeho rozsah a kvalita jsou úctyhodné,“ říká předseda poroty Josef Chuchma. 

Letos sedmdesátiletý Ivan Wernisch pracuje v antikvariátu Ztichlá klika, působí jako editor, píše knížky pro děti a známé jsou jeho sbírky Král neviňátek, Kudlmudl, Prasinec. Podle odborníků je inspirovaný expresionismem a dadaismem. 

 

O laureátech na státní cenu za umělecký přínos natáčela reportérka Michaela Vetešková

Vložit na svůj web

„I když moje první osobní setkání s Ivanem Wernischem bylo, a je to pro jeho tvorbu docela příznačné, když jsem se kdysi jako student střední průmyslové školy dostal díky kamarádovi v jazzové sekci k jeho textům, které spočívaly v tom, že on z nějakého sonetu vyškrtával slova, která mu přišla zbytečná,“ popisuje zkušenost Chuchma. 

„Najednou jste zjistil, že tou redukcí tam pořád zůstává ten význam. A ve sborníku, který vyšel k letošním sedmdesátinám Ivana, tak on o tom hovoří, že sám podobně tvoří. Že mnohem víc škrtá, než píše a že se snaží ty své texty oholit na maximální možnou míru. V tom je mi Ivan sympatický,“ dodává Chuchma. 

Muž několika profesí a navíc mnoha pseudonymů, píše například pod jmény Marsel Drevo, Lucie Tejkalová, spolu s oceněním získává také diplom a šek na tři sta tisíc korun. Stejnou odměnu dostane spolu s ním i dalších pět osobností české kultury. 

Cenu za překladatelské dílo dostane romanista Vladimír Mikeš. Přeložil například Moliéra nebo Ionesca. 

Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla dostane choreograf, zakladatel Komorního baletu a profesor pražské AMU Pavel Šmok. 

V oblasti hudby získá cenu klavíristka a pedagožka Zuzana Růžičková. Porota pro oblast výtvarného umění vybrala historika umění, odborníka na secesi Petra Wittlicha a za přínos architektuře bude oceněn Emil Přikryl. 

Autor:  Michaela Vetešková  (miv), Michaela Vydrová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace