Zprávy → Ostatní sporty11. května  2012 v 07:05  

Byla to nejnebezpečnější expedice v mém životě, říká o výstupu na Annapurnu Jaroš

Horolezec Radek Jaroš - Foto: Radek Jaroš

Horolezec Radek JarošFoto: Radek Jaroš

Horolezec Radek Jaroš se po překonání další osmitisícovky vrací z Himalájí domů. Za sebou má tentokrát výšlap na Annapurnu. Z letadla dnes nejspíš vystoupí zabalený do bandáží a obvazů. V Himalájích mu totiž omrzly prsty na rukou i na nohou.

Annapurna je už třináctou zdolanou osmitisícovkou novoměstského horolezce Radka Jaroše. Podle jeho slov to byla nejnebezpečnější expedice v jeho životě. 

Kvůli špatnému počasí a lavinám chtěli s kolegou Janem Trávníčkem už výšlap vzdát. Stejně jako horolezci kolem nich. Nakonec se ale rozhodli boj nevzdat. 

 

Horolezec Radek Jaroš se vrací z Himalájí. Za sebou má tentokrát výšlap na Annapurnu. Podrobnosti přiblížila redaktorka Monika Pytlíková

Vložit na svůj web

Annapurnu mají zdolanou, ale trápí je kvůli tomu zdravotní problémy. Po sestupu Jaroš zjistil, že má omrzliny. Prozradil to přes satelitní telefon: „Rozhodně to nevypadá nějak vábně. Mám omrzlých všech 10 prstů na nohách.“ 

Prozradil také, že takové omrzliny na vlastní oči prý ještě neviděl. „Ze začátku to vypadalo tak, že dvě třetiny byly zabarveny tak nějak do černa. Zatím jsem to viděl jen v učebnicích nebo v lezeckých knihách. Takové hororové,“ popsal. 

Radek Jaroš a jan Trávníček se mají do Česka vrátit z epedice dnes večer. Jaroš má před sebou ještě poslední cíl - K2. Potom už bude mít zdolané všechny osmitisícovky světa. 

Před Jarošem a Trávníčkem Annapurnu zdolali z českých horolezců Josef Rakoncaj, Jindřich Martiš a Josef Nežerka roce 1988. Horolezec Martin Minařík se při výstupu v roce 2009 ztratil. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace