Závadová vstoupila do MS rekordem na polohovce, Micka překvapivě vypadl

Česká plavkyně Barbora Závadová vylepšila na mistrovství světa v Kazani o 12 setin sekundy český rekord na polohové dvoustovce a postoupila do semifinále 14. nejlepším časem. Podobné ambice měl na kraulařské čtyřstovce i Jan Micka, který za nimi ale výrazně zaostal a skončil až 43.

Barbora Závadová má důvod k úsměvu, i přes bolavá záda zaplavala český rekord

Barbora Závadová má důvod k úsměvu, i přes bolavá záda zaplavala český rekord | Foto: Michal Jurman

„Jsem fakt ráda, že padl český rekord a postoupila jsem do semifinále, ale před startem jsem byla nesvá. Mám špatná záda a u motýlka mě to bolí. Snažila jsem se na to nemyslet, stejně s tím nic neudělám,“ svěřila se po prvním startu Barbora Závadová.

I přes lehké zdravotní komplikace zaplavala česká plavkyně v první dráze druhé rozplavby ženského polohového závodu na 200 metrů čas 2 minuty, 13 sekund a 12 setin. Do semifinále postoupila ze 14. místa a vytvořila nový český rekord.

Své ambice naopak nenaplnil Jan Micka. Dvacetiletý talent na časem 3 minuty, 53 sekund a 79 setin skončil na čtyřsetmetrové kraulařské trati až 43.

„Plave se mi dobře, nevím, proč to nejde. Jestli se psychicky šetřím na další tratě, které mi jdou líp,“ přemýšlí Micka. „Jsem zklamaný, ale když nevyjde první start, máš o to větší motivaci se připravit na ten druhý. Člověk nesmí věšet hlavu.“

Tenhle závod vyhraješ, vzkazují plavci fanouškovi. Ve 12 letech bojuje s nemocí

V úvodním programu plaveckých disciplín se nedařilo ani dalším Čechům. Martina Elhenická byla na 400 metrů volným způsobem třicátá, Lucie Svěcená 34. na trati 100 metrů motýlkem. Jan Šefl dokončil svou rozplavbu na 36. místě, o ještě o deset pozic horší byl Petr Bartůněk na stometrové prsařské trati.