Basketbalisté USA deklasovali ve finále mistrovství světa Srbsko 129:92

Američtí basketbalisté jsou po páté mistry světa a vyrovnali tak dosavadní rekord bývalé Jugoslávie. Ve Španělsku vyhrál tým Spojených států všechny zápasy, do kterých nastoupil. A finálové vítězství nad Srby 129:92 jen potvrdilo dominanci celku USA.

Basketbalisté USA se radují z titulu na světovém šampionátu ve Španělsku

Basketbalisté USA se radují z titulu na světovém šampionátu ve Španělsku | Zdroj: Reuters

Kromě pátého titulu ze světového šampionátu si připsali také nejvyšší finálovou výhru od roku 1994. Tehdy výběr USA porazil Rusko 137:91.

Začátek rozhodujícího duelu v Madridu ale konečnému skóre nenapovídal. Srbsko využilo několika chyb v obraně a vedlo už 15:7. Američané ale odpověděli patnáctibodovou šňůrou. A vidět byla hlavně hvězda utkání, rozehrávač Clevelandu Kyrie Irving. Ten dal jen v první čtvrtině 15 bodů a nakonec získal i cenu pro nejužitečnějšího hráče turnaje.

Od druhé čtvrtiny už bylo o mistrech světa jasno. A mladý a velmi rychlý tým USA i bez největších hvězd Jamese, Duranta nebo Anthonyho si v poklidu došel pro titul.

USA - Srbsko 129:92 (35:21, 67:41, 105:67)
Nejvíce bodů: Irving 26, Harden 23, Faried a Thompson po 12, Gay a Cousins po 11, DeRozan a Curry po 10 - Bjelica a Kalinič po 18, Bogdanovič 15, Teodošič 10
Rozhodčí: Seibel (Kan.), Viator (Fr.), Ryžik (Ukr.)
Fauly: 25:27
Trestné hody: 29/24 - 21/15